• BIST 110.179
 • Altın 155,916
 • Dolar 3,8576
 • Euro 4,5431

  Öztürk'ten Brucella uyarısı

  24.04.2008 14:18
  Aydın İl Tarım Müdürü Sadettin Öztürk, üreticileri sığır, koyun ve keçi gibi evcil hayvanlarda görülen ve insanlara bulaşabilen “Brucella” hastalığı konusunda uyarılarda bulundu.
  Öztürkten Brucella uyarısı
  Öztürk'ten Brucella uyarısı Öztürk'ten Brucella uyarısı Öztürk'ten Brucella uyarısı

  Bu hastalığın hayvanlarda yavru atma, süt veriminde azalma, damızlık değeri kaybı, kısırlık gibi zararlara yok açabildiğini ifada eden Öztürk; Brucella'nın ekonomik yönden zarar verici ve halk sağlığı yönünden de riskli olduğunu belirtti.
  Hastalığın çabuk yayılabildiğini, kontrol ve mücadelesinin güç ve masraflı olduğunu değinen Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, Brucella hastalığının kısıtlı imkanlara sahip hayvan yetiştiricilere oldukça büyük zararlar verebildiğinin altını çizdi. Hastalığın çiğ süt ve süt ürünleri tüketimi ve hasta hayvanların idrar ve dışkıları ile doğrudan temasla insanlara bulaşabildiğini açıklayan Öztürk, insandan insana doğrudan bulaşma oranının son derece az olduğuna dikkat çekti. Hastalığa yakalanan koyunların genellikle 2 ay kadar, keçilerin 2 yıl kadar, sığırların ise hastalığın yerleşme durumuna göre ömürleri boyu sütleri ile mikrop üretebileceklerini belirten Öztürk, “Hastalığın hayvanlardaki gözle görülen belirtileri yavru atma ve süt veriminde azalmadır. İnsanlarda ise ateş, terleme, yorgunluk, dermansızlık, genel ağrı ve mental depresyon gibi semptomlarla görülür. Tedavisi uzun, masraflı ve yıpratıcıdır. Hayvanlar gizli taşıyıcı olarak mikrop çıkarabileceğinden koruma tedbirleriyle hastalıkla mücadele edilmektedir. Hastalık tespit edilen büyükbaş hayvanlar tazminatlı olarak itlaf edilmekte, küçükbaşlarda ise aşılama ve kontrol tedbirleri uygulayarak hastalıkla mücadele edilebiliyoruz. 'Türkiye Brucellozis Mücadele Projesi' kapsamında her yıl aşılama programı uyguluyoruz. Projesi kapsamında her yıl doğan buzağı, kuzu ve oğlaklar aşılanarak Brucella yönünden bağışık bir hayvan populasyonu elde etmeye çalışıyoruz” dedi.
  Avrupa Birliği ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı yapan tesisler ve hastalık tespit edilen sürülerde ek tedbirler alındığının altını çizen Öztürk, Türkiye'deki çalışmaların Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 17 yıldır etkin bir şekilde yürütüldüğünü kaydetti. Brucella aşılamasının yapıldığı aylarda bazı göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler diğer illerdeki yaylalara gittiğine dikkat çeken Öztürk, “İlimizdeki süt üretimi bazı mevsimler ihtiyaca yetmemekte bu nedenle kontrolsüz süt ve ürünleri ile kontrolsüz hayvan girişi çokça olmakta. Müdürlüğümüzce tüm ihbarlar titizlikle takip edilmesine rağmen yetiştiricilerce tüm vakalar ihbar edilmediğinden bazı vakalar gözden kaçmakta. İlimizdeki peynir üretimi faaliyetleri tüm uyarılara rağmen az pişmiş, dolayısı ile bakterileri temizlenmemiş sütten yapılmakta, bu da potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır. Bu hastalıkla mücadele sadece bizim çalışmalarımızla sağlanamayacağı için ilgili tüm kuruluşların katkısıyla gıda güvenliği sağlayabiliriz” diye konuştu. (iha)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim