• BIST 95.953
 • Altın 239,164
 • Dolar 5,8391
 • Euro 6,5750

  Özlem Çerçioğlu suda indirim yapılabiliyorsa, bugüne kadar neden indirim yapmadınız?

  11.02.2019 08:45
  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Akın Yakan / Bakış Açısı

  Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu, suya %7 indirim yaptıklarını açıkladı. Buna ilişkin indirim kararı Kasım ayı Meclis toplantısında alındığı, 1 Ocak'tan itibaren uygulamaya geçildiği ifade edildi.

  Özlem Çerçioğlu yaptığı açıklamada “Şehre depolardan su basarken yüksek derecede elektrik harcıyoruz ve şu an elektrik paraları da çok yüksek. Elektriği ücretsiz yapsınlar biz de suyu 1 lira yapalım. Ankara’da, İstanbul’da zamanında suyun ücretini o kadar yüksek tuttular ki milleti kazıkladılar kazıkladılar, ondan sonra biz su ücretlerini indirdik dediler. Biz öyle bir şey de yapmadık. Şu anda bizden daha pahalı su satıyorlar. Aydın Türkiye’de su paralarında en ucuz 5’inci ildir. Bu ay da suya yüzde 7 indirim yaptık” dedi.

  Aylardan beri Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı su, atıksu ve katı atık bedelleri tartışma konusu.

  Süreci hatırlamakta yarar var.

  Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, ASKİ Genel Kurul Toplantısı’nda 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren suya yüzde 7 oranında zam kararı almıştı. Aynı tarihte İstanbul’da su ücretinde yüzde 5 indirim yapılmış, Denizli’de ise hiç artış yapılmamıştı. 1 Ocak 2018 tarihinde yani bir yıl önce, suya zam yapılması büyük tepki çekmişti.

  Fakat Özlem Çerçioğlu, 2018 yılı içerisinde her fırsatta Aydındaki su fiyatlarının yüksek olmadığını iddia etti.

  Mesela Özlem Çerçioğlu, 11 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı açıklamada “Aydın’da suyun fiyatı makul seviyededir…” demişti. Merak edenler dipnotta söylediklerinin tamamını okuyabilirler [1].

  Sayın Özlem Çerçioğlu’na şu soruları soruyorum;

  1 Ocak 2018 tarihinden itibaren suya yüzde 7 oranında zam kararı alıp, bir yıl boyunca su bedelinin normal ve makul olduğunu söyleyip, 1 Ocak 2019 tarihinden sonra neden yüzde 7 indirim yaptınız?

  İkinci soru;

  Eğer suyun değeri gerçekten 1 Ocak 2019 tarihinde belirlenen değer ise, bir yıldır insanlardan neden fazla para aldınız?

  Üçüncü soru;

  Bu anlamda halktan fazladan tahsil edilen bedeli geri ödeyecek misiniz?

  Dördüncü soru;

  Eğer suyun değeri gerçekten 1 Ocak 2018 tarihinde belirlenen değer ise, bir yıl sonra yapılan indirimle değerinin altında (bir anlamda zararına) su bedeli belirleyerek bir kamu zararına neden olarak, suç işlemiş olmayacak mısınız?

  ozlem-cercioglu-010.jpg

   

   

   

   

  [1] Özlem Çerçioğlu, “Aydın’da suyun fiyatı makul seviyededir. Su faturasını şişiren ise katı atık bedelidir. Her ilçe belediyesinin kendi belirlediği katı atık bedelini, yasa gereği ASKİ su faturası ile birlikte tahsil edip o belediyelere aktarıyor. Vatandaşlarımız faturalarını incelediklerinde, kullandıkları su için ödedikleri bedelin çok yüksek olmadığını görecektir” dedi.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 3673 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim