• BIST 95.953
 • Altın 239,150
 • Dolar 5,8391
 • Euro 6,5751

  Özlem Çerçioğlu, İYİ Parti ile ittifaka mı hazırlanıyor?

  08.11.2018 08:30
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  CHP Büyükşehir adayı Özlem Çerçioğlu’nun İYİ Parti ile ittifakı çok arzu ettiği iddia ediliyor.

  Kurulduğu günden bu yana gerek bu partinin eski yönetici takımından olan “muhipleri” aracılığı ile gerekse yolu Aydın’a düşen İYİ Parti üst düzey yetkililerini bir şekilde makamında ağırlamakla arayı sıcak tutuyordu.

  Nedeni de:

  BİR: Seçimde işi şansa bırakmak istemiyor,

  İKİ: İYİ Parti’ye 24 Haziran’da giden CHP oylarını geri istiyor,

  ÜÇ: 2014’dekine benzer bir şekilde seçimi yüksek bir oyla kazanmak suretiyle partisinin genel merkezinde ve kamuoyunda itibarını yükseltme hayali kuruyor..

   Bilindiği üzere Özlem Çerçioğlu 31 Mart 2014’de 285 bin küsur oyla seçilmiş sonraki girdiği seçimlerde partisi CHP onun rekorunu egale edememişti.

  Her ne kadar iki partinin genel merkezlerince bir açıklama yapılmasa da Haber Türk’ten Muharrem Sarıkaya iki parti arasında ittifak yerine “sandık voltranı” olacağından söz ediyor.(04.Kasım)

  Hatırlanacaktır 80’li yılların çizgi filminde aslan adını taşıyan beş robot kendi başlarına savaşabildikleri gibi tehlike karşısında aralarındaki güç birliğini voltrana dönüştürebiliyorlardı.

  Bu da öyle bir şey…

  Aynı yazıda Muharrem Sarıkaya anlaşma sağlanan büyükşehirler arasında Aydın’ın da olduğunu söylüyor.

  He ne kadar renk vermekten sakınsalar da aynı beklentinin İYİ Parti cephesinde olduğu da görülüyor.

  Divan üyelerini tanıtmak maksadıyla düzenledikleri kahvaltılı basın toplantısında  İl Başkanı Dr. Betül Akçanal’ın sorulan bir soruya verdiği cevapta  Özlem Çerçioğlu’nun büyükşehir performansını eleştirmekten çekinmesi buna  yorumlandı.

  Ancak yeni bir partinin bu işe soyunması pek akla yatan bir konu değil.

  Zira böyle bir güç birliği sadece Özlem Çerçioğlu’na hizmet eder.

  İyimser bir bakışla farz edelim ki, Nazilli’yi İYİ Parti kazandı, parti hesabına yazılacak olan o değil ki, büyükşehir oyları…

  Oy yüzdesi olarak hesabına ne yazdıracak?

  Üstelik bu hareketi siyaset kamuoyunda “teslimiyet,” “iltihak” hatta “intihar” yorumlarına yol açacak.

  Zurnanın zırt dediği burası…

  Ayrıca sandık voltranı gerçekleşme imkânı bulursa uygulama büyükşehri bir bütün olarak ele almayı gerektirir ki,Özlem Çerçioğlu buna yönelik hazırlık yapıyor.

  Kulislerden sızan bilgilere göre her ilçeden büyükşehre gelecek meclis üyelerini belirlemeyi kendisi yapsın, istiyor.

  Şimdilik hesapta İYİ Parti’ye desteğinin karşılığında ilçe belediyesi verme yok, niyet belediye meclis üyeleri ile işi bitirmek.

  Özlem Çerçioğlu’nun kontenjan isteği sadece İYİ Parti ile aralarında oluşacak güç birliğine yönelik değil.

  Bu kontenjanlar aynı zamanda bölgelerinde oy getirme potansiyeline sahip başka partilerden olanlar için ya da aynı özelliklere sahip sivil toplum örgütü başkan ve üyeleri için de kullanılacak.

  O nedenle farklı siyasi partilerden ve toplumun farklı kesimlerinden insanları da bu seçimde CHP meclis listelerinde görme imkânımız olacak.

  Bu metot sadece CHP tarafından değil onun dışında gerek AK Parti gerekse MHP ya da diğer partiler tarafından da izlenecek böylece listelerde sürpriz isimlere rastlanabilecektir. 

  Şayet oluşturulacak sandık voltranında bir ilçenin kendilerine verilmesini İYİ Parti kurmayları olmazsa olmaz pazarlık konusu yaparlarsa bu ilçe kuvvetle muhtemel Nazilli olacak gibi görünüyor.

  Önemli bir kaynak bana Özlem Çerçioğlu tarafından Cavit Yenipazarlı’nın istenmediğini onun gönlünden geçen adayın Nazilli Sanayi Odası Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler olduğunu söyledi.

  Öte yandan Gürdal Yüzügüler’in Nazilli CHP İlçe Örgütü’nün bundan yaklaşık iki ay önceki adaylık teklifini  “başka mahalleden aday olmam” diyerek geri çevirdiği biliniyor.

  Hepbirlikte bekleyelim, bakalım ne olacak?

  Ancak bu hamur çok su yutacak gibi görünüyor.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 2078 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim