İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’e, İtalya ile ticari ve sosyal ilişkileri güçlendirmek, iki ülke arasında yeni fırsatlar yaratmak için yaptığı çalışmalar nedeniyle İtalya Cumhuriyeti Devlet Nişanı verildi.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından takdir edilen İtalya Cumhuriyeti Devlet Nişanı’nı İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio’nun elinden alan Özgener, “Bu nişanı İzmir Ticaret Odası’nın 90 bin üyesi adına alıyorum. Sizlerin huzurunda, bu nişanı bana layık gören İtalya Cumhurbaşkanı Sayın Sergio Mattarella ve İtalya Hükümeti’ne teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Çeşme’de gerçekleşen törende konuşan, İtalya Konsolosu Valerio Giorgio, “Başkan Özgener’in Oda’yı üyelerine azami nitelikteki hizmeti sunmaya nasıl yönlendirdiğini ve İzmir’deki Türk girişimcilerin ülkemizi daha iyi tanımalarını ve ticari ilişkileri artırmayı sağlayacak tüm faaliyetleri nasıl organize ettiğine sürekli olarak tanıklık etme fırsatı buldum. Son yıllarda, pandemiye rağmen, İtalya ile Türkiye arasındaki ticaret büyüyerek 2021’de 23 milyar dolara ulaştı. 2022’ün ilk 7 ayında ise şimdiden 15 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu sonucu mümkün kılan en önemli faktör; tüm İtalyan ve Türk girişimcilerin dinamik ruhunun dışında, İtalya ve İzmir arasında her zaman yeni fırsatlar yaratmak için çalışan Ticaret Odası gibi kurumların olmasıdır” diye konuştu.