• BIST 109.015
 • Altın 154,118
 • Dolar 3,8310
 • Euro 4,5185

  Özel sigortalara yeni fatura

  10.07.2012 21:27
  Ödenmesi gereken ilave ücret özel sigorta şirketine fatura edilecek.
  Özel sigortalara yeni fatura
  Özel sigortalara yeni fatura Özel sigortalara yeni fatura Özel sigortalara yeni fatura

  Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası kapsamında, vatandaşlar özel sigorta şirketleri ile anlaşma yapabilecek. SGK tarafından ödenmesi gereken sağlık hizmetleri kuruma, ilave ücret ise özel sigorta şirketine fatura edilebilecek.

  SGK tarafından kapsama alınmayan, kapsama alındığı halde kısmen karşılanan, yani cepten ilave ücret ödenmesi yapılan ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giren özel sağlık sigortası olarak tanımlanan ''Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'', yıllardır Almanya, Hollanda ve Fransa gibi birçok gelişmiş ülkede uygulanıyor.

  Türkiye'de 2000'li yılların başından itibaren yoğun şekilde tartışılmaya başlanan ''Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'', ilk kez 5510 sayılı Kanun'un 98. maddesinde konu edildi. 2011 yılının Ekim ayında yayımlanan Orta Vadeli Program'da (2012-2014) ''tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sigortası modellerinin geliştirileceği'' konusuna yer verildi.

  Kanunun 98. maddesinde, konuyu sigortacılık ilkeleri çerçevesinde düzenleme görevi, SGK'nın uygun görüşü alınmak koşuluyla Hazine Müsteşarlığı'na verildi.

  SGK'nın ''Tamamlayıcı Sağlık Hizmetleri Sigortası''nı başlattığı genelge, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelge ile önceden ilave ücret, otelcilik ücreti gibi hastalar tarafından cepten ödenen kısımların sigorta şirketleri tarafından ödenmesi sağlandı. Yani, SGK tarafından ödenmesi gereken sağlık hizmetleri kuruma, ilave ücret ise özel sigorta şirketine fatura edilebilecek.

  Genelge ile SGK kapsamından çıkarılıp özel sigorta kapsamına alınan herhangi bir sağlık hizmeti bulunmuyor ve SGK tarafından karşılanan sağlık hizmetleri aynı şekilde karşılanmaya devam edilecek. Tamamlayıcı Sağlık Hizmeti Sigortası yaptırmak tamamen vatandaşların isteğine bağlı olacak.

  HANGİ HİZMETLER KAPSAMDA?

  SGK tarafından finansmanı sağlanmayan estetik girişimler, akupunktur gibi alternatif tedaviler, ilave ücret tutarları, otelcilik ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar ve özel hastane ile sigorta şirketi arasında yapılabilecek anlaşmaya göre SUT fiyatları üzerinde kalan tutarlar, ''Tamamlayıcı Sağlık Hizmeti Sigortası'' kapsamında bulunacak. Ancak, kanun gereği hasta katılım payları özel sigorta konusu yapılamayacak.

  ÖZEL HASTANE İLE SİGORTA ŞİRKETİ ANLAŞMA YAPABİLECEK

  Düzenlemeye göre, sigorta şirketi ile özel hastane bir sağlık hizmetinin fiyatı konusunda kendi arasında bir anlaşma yapabilecek. Bu durumda, sağlık hizmet bedelinin SUT fiyatı SGK'ya, SUT'un üzerinde kalan kısmı da sigorta şirketine fatura edilebilecek.

  Örneğin, ''Tamamlayıcı Sağlık Hizmeti Sigortası'' yaptıran bir kişi, normal doğum için sözleşmeli/protokollü bir sağlık hizmet sunucusuna başvurduğunda, SUT fiyatı olan bedel SGK'ya, hastanenin talep ettiği ilave ücret ise özel sigorta şirketine fatura edilebilecek. Ayrıca sigorta şirketi ile hastane arasındaki ''normal doğum fiyat anlaşması'' da yine sigorta şirketi tarafından karşılanacak.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim