Bazı okullar, ilkokuldan orta okula geçen öğrencilerin öğrenim ücretlerine yüzde 300’e varan oranlarda zam yaptığını duyurmuştu. Yasal olarak erken kayıtların ocak ayında açıklanan enflasyon verilerinden sonra başlaması gerekiyordu. Okullar ise artan maliyetler ve artan finansman ihtiyacı nedeniyle 2023 yılını beklemeden harekete geçmişti.

MEB SON NOKTAYI KOYDU

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise yaşanan durum karşısında velilerin mağdur olmaması için enflasyon oranının 3 Ocak’ta açıklanmasından hemen sonra adım attı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, zam kararını özel okul temsilcileriyle görüştükten sonra duyuracaklarını bildirdi. Dün bu toplantı gerçekleşti ve toplantının ardından açıklama yapan Özer, 2023-2024 eğitim öğretim yılında fiyat artışının en fazla yüzde 65 olarak uygulanacağını söyledi. Bu yıl değişikliğe gittiklerini belirterek artışta ÜFE yerine TÜFE’yi baz aldıklarını ifade eden Bakan Özer, “Buradaki arkadaşların tamamı bu fiyatın yetersiz olduğuyla ilgili kanaatlerini bize ifade ettiler. Velilerimizi destekleme anlamında böyle bir karar aldık” dedi.

ESKİ HESAPLA YÜZDE 105 OLACAKTI

Yönetmeliğe göre; ara sınıflara yapılacak zam oranı bir önceki yılın ÜFE ve TÜFE oranlarının ortalamasına artı-eksi 5 eklenerek hesaplanıyordu. Bu formüle göre, bu yıl zam oranı en yüksek yüzde 105 olabilirdi. Devlet, velileri fahiş fiyat artışına karşı korumak için 2021-2022 eğitim dönemini kapsayacak şekilde geçen yılın başında ise yüzde 36 fiyat artışı sınırı getirmişti.

‘FARKLAR YEMEK ÜCRETİNE YANSITILIR MI?’

ENDİŞESİ Gelecek dönem için kitap, yemek, kıyafet, servis ücreti henüz belli değil. Bazı okullar bunu açıkladı ama bu zam sınırlamasından sonra özellikle yemek ücretlerinde artış olabileceği konuşuluyor. Bir başka deyişle özel okulların alamayacakları zam farkını yemek ücretleri yoluyla tahsil edebileceği ihtimali dile getiriliyor.

ERKEN ÖDEYENLER NE YAPACAK?

Erkenden kayıt yaptırıp ücreti peşin veren velilerin, bu yasal sınırı aşan farkları alma hakkı bulunuyor. Okullar bunu yasal olarak ödemek zorunda. Fazla ödenen tutarın yemek ücretine mahsup edilmesi de bir seçenek. Öte yandan erken kayıt yaptıran velilerin cayma hakkı da bulunuyor. Bu durumda özel okulların da ödediğiniz tutardan yüzde 10 cayma bedeli alma hakkı bulunuyor. Örneğin 50 bin lira ödediniz. 5 bin lirası cayma bedeli olarak alınabilir. Bu kesinti tamamen okul yönetiminin inisiyatifinde.