Standart karşılama yüzdesi 50 üzeri olan ve erişilebilirlik belgesi bulunan merkezlere, bakıma ihtiyacı olan her engelli birey için her ay ilave teşvik verilecek.

İçişleri: Suriye'de yakalanan 15 terörist tutuklandı İçişleri: Suriye'de yakalanan 15 terörist tutuklandı
 Yaşlı ve engellilere yönelik devletin kurumlarında bakım sağlanabildiği gibi özel bakım merkezleri de bu hizmeti sunuyor. Devlet, bu özel bakım merkezlerini de belli kriterleri sağlaması koşuluyla destekliyor.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yapılan düzenlemeyle, Bakım Hizmetleri Kalite Standartları (BHKS) ölçeklemesinde standart karşılama yüzdesi 50 ve üzeri olan ile ‘erişilebilirlik belgesi’ bulunan merkezlere, bakıma ihtiyacı olan her engelli birey için her ay ilave teşvik verilebilecek. Konu ile ilgili yönetmelik 23 Temmuz 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11 BİN LİRAYA KADAR TEŞVİK

Buna göre; merkezlerde bakılan engelli bireylere yönelik bakım kalitesinin daha fazla artırılması amacıyla çalıştırılması zorunlu personel sayısına ek olarak her 10 engelli birey için ilave bir personel çalıştırılabilecek.

Merkezlere bakıma ihtiyacı olan her engelli birey için 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun Ek 7’nci maddesine göre ödenen bakım ücreti ile bu madde kapsamında ödenen teşvik ücretlerinin toplamı hiçbir suretle iki net asgari ücret (bu yıl için 11 bin lira) tutarını geçemeyecek. Merkezlere ‘erişilebilirlik belgesi’ alabilmeleri için yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren 1 yıl süre tanındı.