• BIST 106.926
 • Altın 151,318
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Özal'ın hayali gerçekleşiyor

  13.07.2009 15:58
  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, kurulduğu yıllarda bölgenin ve Orta Doğu'nun en büyük sağlık merkezi olmasını istediği İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, son yıllarda yaptığı atılımlarla Özal'ın hedefi doğrultusunda ilerliyor.
  Özalın hayali gerçekleşiyor
  Özal'ın hayali gerçekleşiyor Özal'ın hayali gerçekleşiyor Özal'ın hayali gerçekleşiyor

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, kurulduğu yıllarda bölgenin ve Orta Doğu'nun en büyük sağlık merkezi olmasını istediği İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, son yıllarda yaptığı atılımlarla Özal'ın hedefi doğrultusunda ilerliyor.

  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezin geçen yıl karaciğer naklinde Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden fazla nakil yapan merkez olarak adını duyurduğunu, en geç bir yıl içinde kalp, ilik ve diğer tüm alanlarda nakil gerçekleştiren merkez olacağını söyledi.

  Türkiye'de en kapsamlı ve donanımlı yoğun bakım ünitelerine sahip olduklarını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

  'Merhum Turgut Özal'ın merkezle ilgili hedefleri vardı. Buranın bölge ve Orta Doğu için bir sağlık merkezi olmasını istiyordu. Birçok alanda başarılara imza atarak, dünya çapında adından söz ettiren merkez, hedeflerine doğru yaklaşıyor. Geçen yıl gerçekleştirilen karaciğer nakilleri sayısıyla dünyanın birçok merkezini gerisinde bırakan Turgut Özal Tıp Merkezinde en geç bir yıl içinde kalp nakli başka olmak üzere her alanda nakil yapılan bir merkez olacak. Şu anda da Orta Doğu ülkelerinden çok sayıda hasta alıyoruz. Zaten bölgenin de büyük yükünü kaldıran bir merkeziz. Açılacak olan birçok yeni ünitemiz olacak. Bunların başında yakın bir tarihte açacağımız yanık merkezi geliyor. Kısa süre içinde, kalp, ilik, böbrek, kornea gibi alanlarda da nakil yapacak merkezimiz, Turgut Özal'ın hayalindeki noktaya ulaşacak.'

  'TÜP BEBEK MERKEZİ AÇACAĞIZ'

  Kentte tüp bebek merkezleri açıldığına işaret eden Özdemir, bu merkezlerin çok yüksek ücretlere hasta almalarına rağmen yoğun bakım servislerinin bulunmadığını anlattı.

  Özdemir, şöyle devam etti:

  'Merkezimizde zaman zaman yeni doğan servislerinde yoğunluk yaşanıyor. Bu yoğunluk kimi zaman yetersiz yer olarak yansısa da aslında bizim yatak konusunda bir sorunumuz yok. Burada yaşanan yoğunluğun nedeni, açılan tüp bebek merkezlerinin doğum konusunda hastalarına yardımcı olmamalarından kaynaklanıyor. Malatya'da kent merkezinde özel tüp bebek merkezleri var. Bunların hastaları doğum için merkezimize geliyor. Dolayısıyla burada bir yoğunluk yaşanıyor.'

  Merkezin belirlenen hedeflere ulaşmasında kişisel başarıların da önemli olacağına dikkati çeken Özdemir, başarıları artırmak için öğrencilerini bu yönde teşvik ettiklerini anlattı.

  Özdemir, öğrencilere Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda birinci olan öğrenciye son model otomobil sözü verdiklerini kaydetti. - yenişafak

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim