Ocak-Eylül 2022 döneminde 0 km araç fiyatlarındaki artış %50’ye yükseldi. Sektör matrah güncellemesi bekliyor.

Pandemiyle birlikte doğan bir çip krizini yaşarken günümüzde tüm dünya lojistik, hammadde ve enerji gibi farklı sorunlarla boğuşuyor. Otomotiv sektörü de bundan olumsuz etkileniyor, maliyetlerinin yükselmesiyle araç fiyatlarında da global artış yaşanıyor.  Ocak-Eylül 2022 döneminde 0 km araç fiyatlarındaki artışın %50’ye yükseldiğini belerten Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın şöyle devam etti:

“Dolayısıyla 0 km araç fiyatları ister istemez maliyetlerin artmasından ötürü yükselmeye daha da devam edecek. Bu sadece Türkiye’ye has bir durum değil. Globalde de olacağı için Türkiye de bundan payına düşeni alacak”

Tedarikte yüzde 10 artış 

Eylül-Ekim döneminde markadan markaya değişse de genel olarak %10 oranında tedarikte pozitif birtakım gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Araç bulunurluğunun kısmen artmasını tüketiciler fırsat olarak değerlendirmeli. Yeni bir araç düşünenlere kararlarını ertelemeden mevcut fiyat seviyelerinden hızla gerçekleştirmelerini öneriyoruz” dedi.  Mobilite ihtiyacı olan tüketicilerin imkanları doğrultusunda hızla satın alma süreçlerini tamamlamalarının kendileri için kazançlı olacağını ifade eden Yalçın, “Araç bulunurluğunun kısmen artmasını tüketiciler fırsat olarak değerlendirmeli. Yeni bir araç düşünenlere kararlarını ertelemeden mevcut fiyat seviyelerinden hızla gerçekleştirmelerini öneriyoruz” dedi. Artan 0 km araç fiyatlarının karşısında ÖTV’de matrah güncellemesinin zorunlu ve zaruri hale geldiğini belirten Yalçın, “Eylül ayı içerisinde bir matrah güncellemesi mutlaka bekliyoruz çünkü ÖTV baremlerinde %80’in altındaki dilimlerde satılacak araç kalmadı”

2. elde durgunluk 

Yaz aylarını durgun geçiren ikinci el sektörünün ise; umudunun okulların açılma süreci ve şehre dönüş akımı olduğunu belirten Yalçın, bu durgun geçen süreçte küçük-kompakt segment sınıftaki araçların fiyatlarının %6’ya varan oranda düştüğüne dikkat çekti. Yalçın, “6.000 km-6 ay uygulaması sebebiyle 2. elde fiyatların bir miktar gerilediğini görüyoruz. Çünkü 15 Eylül’e kadar alım-satım işi yapan firmalar ellerindeki araçları satmaya çalışıyorlar. Düşen bir piyasada ellerindeki araçları satmak için fiyatları belli bir oranda geri çekiyorlar” dedi. Bu düşüşün Eylül ayında en fazla %1-2 oranında daha artabileceğini belirten Yalçın bu düşüşlerin satın alım için dönemsel bir fırsat yarattığına da dikkat çekti.