Bildiğiniz gibi hemen hemen bütün otomobil üreticileri yönünü elektrikli araç alanına çevirmiş durumda. Bunun için gemileri yakan markalardan birisi de Volkswagen. Almanya merkezli otomotiv devi, bunun uğruna efsane olarak nitelendirilen bir modelinin üretimini tamamen durdurdu. O araç, Passat Sedan’dan başkası değil. Uzun yıllardan beridir D sınıfı sedan segmentini domine eden ve ülkemizde de çokça sevilen otomobil, artık satışta değil.

Evet, Volkswagen Passat artık üretimden resmi olarak kalkmış vaziyette. Tabii bu durum, otomobilin sedan versiyonu için geçerli. Passat Variant ve Passat Alltrack satışlarının devam edeceğinin altını çizmiş olalım. Ancak demin de dediğimiz gibi, bundan sonraki süreçte sedan bir Passat modeli satın almak için bayilere değil, ikinci el ilanlarına bakmak durumunda kalacaksınız.

Volkswagen Passat modelinin ilk lansmanı 1967 yılında yapılmıştı. O tarihten beri hayatımızda olan ikonik model, tam sekiz farklı nesle ev sahipliği yaptı. Volkswagen CC olarak bilinen otomobil ise Passat’ın daha sportif bir coupe formundan başka bir şey değildi. Son nesli olan B8 ile 2019 yılında karşımıza çıkan araç, çeşitli makyaj operasyonları da geçirdi ve günümüze kadar geldi. Ancak artık ona da veda etmenin zamanı geldi. Volkswagen Passat, sınıfına damga vuran bir model olarak efsaneler arasında yerini çoktan aldı.