Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, dört büyük otomobil alım satım sitesine soruşturma açıldığı duyuruldu.

Son zamanlarda fiyatları iyiden iyiye uçuşa geçen ikinci el otomobil fiyatları, devlet yetkililerinin de harekete geçmesine neden oldu. Dün ortaya atılan bir iddiaya göre, sıfır otomobil satın alan şirketler, bu araçlarını 6 ay geçmeden veya araç 5 bin kilometre yol yapmadan satamayacaklar. Her ne kadar bu bilgi şu an için bir iddiadan ibaret olsa da, ilerleyen günlerde benzeri iddiaların yaygınlaşması kuvvetle muhtemel.

Bununla birlikte Rekabet Kurumu’undan bugün yapılan bir açıklama, sektörde şok etkisi yarattı. Yapılan açıklamaya göre, ikinci el araç alış satışı konusunda ülkenin en önemli şirketlerinden olan VavaCars, Letgo Otoplus, Arabam.com ve Garaj Sepeti’ne soruşturma açıldı.

En yüksek İstanbul'da: 20 bin liraya kadar çıkıyor! İşte güncel tarifeler... En yüksek İstanbul'da: 20 bin liraya kadar çıkıyor! İşte güncel tarifeler...

İlk olarak bu şirketler aleyhine yapılan başvuruları inceleyen kurum, öninceleme safhasında elde ettiği bilgileri ciddi bularak sürecin soruşturmayla devam etmesine karar verdi. Kurumun hangi tespitlere istinaden önincelemeyi soruşturmaya çevirdiği bilinmezken, bu durumun sektördeki diğer aktörleri de tedirgin ettiği konuşuluyor.

Öteki taraftan, ülkemizdeki hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatları da artmaya devam ediyor. Ağustos zamlarının ardından en uygun fiyatlı sıfır arabanın fiyatı 400.000’e merdiven dayarken, orta segment bir aracın fiyatı ise neredeyse 700.000-TL’yi buluyor. Tabi tedarik zincirindeki sıkıntılardan dolayı sıfır araç temininde sorunlar yaşanması, ikinci el araç fiyatlarının da artmasını sağlıyor.