Artan faiz oranları sebebiyle vatandaş araba almaya yanaşamıyordu. İşlenene faizle birlikte ödenecek krediler katlanınca araba almak isteyen vatandaşlar mecburen isteklerini erteliyordu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının politikalar doğrultusunda faizi % 35’lere yükseltmesi araba alım satımlarının canlanma payını iyice düşürdü.

Oto galericiler otomobillerin artık yatırım aracı olmaktan çıktığını dile getiriyor. Günümüz koşullarında bankalar çok fazla faiz uyguladığı için vatandaş araca para gömmek istemiyor. Arabayı bir yatırım olarak gören insanlar piyasan çekilmeye başladı.

Eskiden kredi çekmek sorun olmuyordu. Faiz oranı fark etmeden araç fiyatları yükselebiliyordu.  Ancak dengelerin değişmesi ile birlikte araba alım satımları özellikle ikinci el piyasası iyice durgunlaştı.

Yağışlar sonrası İstanbul barajlarında son durum! İSKİ açıkladı, ciddi fark var Yağışlar sonrası İstanbul barajlarında son durum! İSKİ açıkladı, ciddi fark var

Yükselen araç fiyatları ve azalan kredi imkanları sebebiyle ikinci el otomobil piyasasının üzerinde ölü toprağı vardı. Merkez Bankasının politika faizini %35’ e yükseltmesiyle de piyasa hareketliliği son buldu.

 Oto galericiler talepler azalıp sıfırlanma noktasına geldiğinde ikinci el otomobil fiyatlarının da düşeceğini ön görüyor. Yüzde 10 civarında gerilemenin olduğunu ve bu gerilemenin %30’lara vuracağını düşünüyorlar.

Yedieminler otoparklarında bulunan araçların satılması kararı ile birlikte ikinci el otomobil araçlarında da fiyat düşüş beklentisi oldu.  1 Kasım 2023 tarihi itibariyle piyasanın daha da hareketlenmesiyle ikinci el araç satış fiyatlarının %30’a yakın oranlarda düşmesi bekleniyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç geçtiğimiz haftalarda yedieminlerde bekleyen araçlar için açıklamalarda bulunmuştu. Bakan’ın yaptığı açıklama sonrası iyice durgunlaşan piyasa için de beklentiler oluştu. Yediemin otoparklarında bulunan 700 bin otomobil piyasa fiyatlarının % 10-15 altında satıca sunulacak. Bu yeni düzenleme ile birlikte kasım ayında ikinci el araba fiyatlarında da düşüşler olacak.