• BIST 106.991
 • Altın 151,567
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  ÖSS'de zor sorular var

  10.06.2009 11:38
  1 milyon 351 bin üniversite adayının ter dökeceği ÖSS öncesi ÖSYM Başkanı'ndan uyarı: Bazı sorular zor olabilir. Adayları ayırabilmek için soruların zor, çok zor, orta, kolay, çok kolay olması gerekiyor
  ÖSSde zor sorular var
  ÖSS'de zor sorular var ÖSS'de zor sorular var ÖSS'de zor sorular var

  ÖSYM Başkanı Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'dan, sınav öncesi kötü haber: Bazı sorular zor gelebilir, zor sorular da olmak zorunda...' Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) için geri sayım başlarken, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan öğrencileri uyardı. Sınavın 09.30'da başlayacağını hatırlatan Yarımağan, adayların en geç 08.30'da sınava girecekleri yerlerde olmalarını istedi.

  CEP TELEFONU YASAK!
  Adayları cep telefonu konusunda uyaran Yarımağan, 'Cep telefonu ile binaya kesinlikle girilmeyecek. Kapalı bile olsa cep telefonu bulunduğu tespit edilirse adayın sınavı geçersiz sayılacak' dedi.

  BAŞI AÇIK GİRİLECEK
  Yarımağan, sınava başı açık şekilde girme kuralı bulunduğunu da hatırlatarak, adaylara yanlarında su götürmelerini önerdi.
  Ön lisans programlarına yerleşebilmek için asgari 145, lisans programlarına girebilmek için de 165 puan almak gerektiğini belirten Yarımağan, şunları söyledi:
  '145 puan, sınavın birinci bölümündeki 120 soru üzerinden hesaplanıyor. Bu soruların da ortalama yüzde 15'ini yapmak yeterli oluyor. Yani her testte 30 soru var, her testten 5'er soru çözen bir aday 145 puan elde edebiliyor.
  Lisans puanlarına girmek için gerekli baraj puanı 165 ve bu puanı elde etmek için, tüm testlerin eşit sayıda olacağını var sayarsak, soruların yüzde 25'ini çözmek gerekiyor.'

  HER SORUNUN GETİRİSİ AYNI
  Puanlar hesaplanırken her sorunun aynı ağırlıkta olup olmadığı konusunda Yarımağan, şu bilgileri verdi:
  Zor sorunun getirisi daha fazla, kolay sorunun daha az değil. Aynı testteki soruların ağırlıkları, getirileri hepsi aynı.
  Testler arasında da farklılık var tabii. Bir kere testlerin ağırlıkları birbirinden farklı. Örneğin Sayısal-2 testinin puanı hesaplanırken Matematik-2 ve Matematik-1 testleri en fazla getirisi olan testler, bunların ağırlıkları fazla. Ondan sonra Fen-1 ve Fen-2 testleri, sonra Türkçe, sonra Sosyal Bilimler testi geliyor. Yani hangi puan türü amaçlanıyorsa, o puan türü için belli testlerin ağırlıkları diğer testlerden daha fazla. Aynı test içindeki sorular eşit değerde.
  Şunu da söyleyeyim; bazı sorular adaylara zor gelirse endişe duymasınlar. Adayları birbirinden ayırmak için sorularımızın içinde zor, çok zor, orta zorlukta, kolay, çok kolay olmak üzere her seviyede sorunun olması gerekiyor.' akşam

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim