• BIST 110.248
 • Altın 155,545
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  ÖSS'de yeni sistem

  23.07.2009 08:25
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yeni sınav sistemini açıkladı. Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) iki aşamalı sınav sistemisine geri dönülürken, ilk sınav Nisan'da, 2. sınav ise Haziran'da yapılacak. 3 olan puan türü ise 6'ya çıkarıldı
  ÖSSde yeni sistem
  ÖSS'de yeni sistem ÖSS'de yeni sistem ÖSS'de yeni sistem

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, 2010 yılından itibaren uygulanacak yeni üniversiteye giriş sisteminin anlattı. Yarımağan, "Sınav soruları daha zor olmayacak. Öğrenciler tedirgin olmasın" dedi. Katsayı farkının kaldırılması ile ilgili bilgi veren Yarımağan, "Katsayı farkı kalmadı diye sosyal bilimlerden bir öğrenci öncekine göre tıp fakültesine kat kat fazla gidemeceyecek" dedi. Yarımağan, lisedeki fen ve matematik derslerini iyi bilenlerin şansının yüksek olacağını söyledi. ÖSYM Başkanı, "Artık okul başarısının etkisi de azalacak. Amaç bilgiyi ölçmek" mesajını verdi.
  Yarımağan'ın verdiği bilgilere göre, iki aşamalı sınavın birinci aşamasında üç ayrı taban puan belirlenecek. Baraj puanları sonbaharda açıklanacak.

  Bu puanlardan biri ile iki yıllık yüksekokullara ve açıköğretim programlarına girilebilecek. Bir başka taban puan ile 4 yıllık fakültelere gitmek isteyenler sınavın ikinci aşamasına "Lisans Yerleştirme Sınavı" adı verilen ikinci aşama 5 ayrı oturumda yapılacak. Sınavda elde edilecek en yüksek yerleştirme puanı da 575 olacak.

  6 PUAN TÜRÜ OLUŞACAK

  2010-ÖSYS'nin birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) nisan ayının ilk yarısında yapılacağını belirten Yarımağan, sınavda Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri'nde 40'ar olmak üzere 160 soru sorulacağını ve adaylara 160 dakika süre verileceğini anlattı. Testlerin niteliğinin ortak müfredata dayalı olacağını, tüm okul türü ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacağını belirten Yarımağan, "Aynen bugün 2009 yılındaki sınavdaki ilk 4 testte olduğu gibi. Bu testler, 2009 ÖSS'deki ilk 4 testin soru sayıları artırılmış biçimi. Tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı kullanılacak. Dolayısıyla bu sınav bizim klasik sınavlardan biri olacak, yani bugüne kadar yapmış olduğumuz sınavlardan farklı bir sınav olmayacak" diye konuştu.

  YGS sonunda 6 puan türünün oluşturulacağını belirten Yarımağan, daha önce SAY-1, ÖSZ-1 ve EA-3 olmak üzere 3 puan türünü olduğunu hatırlattı. YGS-1 ve YGS-2 puan türlerinin SAY-1, YGS-3 ve YGS-4 puan türlerinin SÖZ-1, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinin EA-1 yerine kullanılacağını anlatan Yarımağan, "Bu puan türleri arasında fark nedir derseniz, örneğin YGS-1'de Matematik, YGS-2'de Fen Bilimleri daha ağırlıklı. 2009'da SAY-1 ile girilen programların bir kısmına YGS-1 ile bir kısmına YGS-2 ile girilecek" dedi. Yarımağan, YGS puanlarının en küçüğü 100, en büyüğü 500 puan olarak hesaplanacağını belirterek, birinci aşamada 3 taban puanı olacağını kaydetti.

  Yarımağan, Taban Puan-1'in adaylara önlisans programları ile açıköğretim programlarını tercih etme, Taban Puan-2'nin ikinci aşama sınavlara katılma ve Taban Puan-3'ün de birinci aşama puanlarıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakkı sağlayacağını söyledi.

  LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI

  İkinci aşama sınavı Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) haziran ayının ikinci yarısında bir ya da iki hafta sonunda yapılmasının planlandığını belirten Yarımağan, LYS'deki "Matematik Sınavı"nda adaylara 50 soru ve 75 dakikalık matematik testi, 30 soru ve 45 dakika geometri testi uygulanacağını kaydetti. Matematik ve geometri testleri için ayrı soru kitapçıkları kullanılacağının altını çizen Yarımağan, cevap kağıdının iki test için ortak olacağını belirtti. Yarımağan, geometri testindeki soruların 8 tanesinin analitik geometri sorusu olacağını ifade etti.


  Katsayılar eşitlendi

  ÖSYM Başkanı Yarımağan, meslek lisesi mezunlarının ek puan alacakları programlarda bir değişiklik olmadığını, diğer programları da zaten herkesin tercih edebildiklerini, gelecek yılki sistemde katsayılar eşitlendiği için diğer programlara başarılı öğrencilerin gitme şansının daha yüksek olacağını anlattı. Yarımağan, şöyle konuştu: 'Alan ve alan dışı ayrımı için kullanılan iki farklı katsayı vardı, şimdi tek katsayı var. Ama puan türleri önemli. Buna dikkatinizi çekmek istiyorum. Örneğin katsayı farkı kalmadı diye sosyal bilimlerden mezun bir öğrenci önümüzdeki yıl tıp fakültelerine veya mühendislik fakültelerine bu senekine göre kat kat fazla gidemeyecek. Çünkü o programların puan türü MF puan türü ve bu puan türünde başarılı bir sonuç elde etmek için de lisede okutulan Matematik, Geometri, Fizik, Kimya ve Biyoloji konularını bilmek gerekir.”


  Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı

  Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (OBP) ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) hesaplama yönteminin değiştirilmediğini vurgulayan Yarımağan, ancak değer aralığının 50-100 yerine 100-500 olacağını söyledi. 2010'da AOBP puanları da 100-500 arasında puanlar olarak hesaplanacak" dedi. Yerleştirme hesaplanırken AOBP'nin 0.15 ile çarpılarak LYS ve YGS puanlarına ekleneceğini belirten Yarımağan, LYS, YGS ve AOBP puanlarının en büyük değeri 500 olduğu için, yerleştirme puanının en büyük değerinin 500 (500 x 0.15)=575 olacağını anlattı.


  Yerleştirme puanlarının hesaplanması

  Yarımağan, meslek lisesi ve öğretmen liseli adayların kendi alanlarındaki lisans programlarına yerleştirilirken yasa gereği ek puan verildiğini söyledi. Yarımağan, bu adayların puanlarına eklenecek ek puanın 0.06 x AOBP olarak hesaplanacağını belirterek, "Bu puanın da maksimum değeri 30 ediyor. Buna göre 575 30=605 belirli programlara girişte alınabilecek en yüksek yerleştirme puanı da 605 olacak. - yenişafak

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim