• BIST 107.303
 • Altın 152,262
 • Dolar 3,7180
 • Euro 4,3662

  ÖSS'de karar 13 Mart’ta

  02.03.2008 12:26
  ÖĞRENCİ Seçme Sınavı’na (ÖSS) türbanlı öğrenci alınıp alınmayacağı 13 Mart’ta yapılacak olan YÖK Genel Kurul’unda kesinleşecek.
  ÖSSde karar 13 Mart’ta
  ÖSS'de karar 13 Mart’ta ÖSS'de karar 13 Mart’ta ÖSS'de karar 13 Mart’ta

  Bazı YÖK üyeleri, ÖSS Kılavuzu"ndaki "başı açık" ibaresinin kaldırılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün Anayasa değişikliğini onaylamasının yeterli olduğunu söylerken, bazı üyeler de Anayasa Mahkemesi"nin kararının beklenmesi gerektiğini savunuyor. Başvuru merkezlerinde şu an dağıtımına başlanan ÖSS Kılavuzu"nda bir değişiklik olması halinde YÖK Başkanlığı, ÖSYM Başkanı"na kılavuzdaki "başı açık" ibaresinin kaldırılması için ek bir açıklama gönderecek. ÖSYM Başkanlığı da, türbanlı öğrencilerin sınavlara alınması için sınav merkezlerine genelge göndererek serbest bırakıldığın duyuracak.

  ÜYELER BÖLÜNDÜ Anayasa Mahkemesi"nin türbana serbestlik tanıması halinde hukuki tartışmanın ortadan kalkabileceğini ifade eden muhalif üyeler, "Danıştay"ın ve mahkemelerin verdiği kararlar henüz değişmemişken, bir gün içinde türbanlıları da sınava alacağız demek çok yanlış. Mahkeme sonuçlansın, aykırılık ortadan kalksın ondan sonra türbanlıları alalım" dediler. Gül"ün onayının sınavlara türbanlı giriş için yeterli olduğunu savunan üyeler ise "Anayasa değişikliği üniversitelere türbanlı girmek için bile yeterli oluyor. Bu aşamada sınavlara da girilebilirler. Kaldı ki, sınava giren kişiler öğrenci değil, üniversite öğrencisi olmaya adaylar. ÖSYM"ye türbanlı girişe izin vermeleri için gereken yazıyı imtihan yapılmadan önceki son ana kadar gönderme imkanımız da var."

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim