• BIST 108.673
 • Altın 153,107
 • Dolar 3,8275
 • Euro 4,5102

  OSB'ler hakkında söz aldı

  17.10.2008 10:38
  MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, TBMM'de organize sanayi bölgeleriyle ilgili geçici bir maddede söz alarak konuştu.
  OSBler hakkında söz aldı
  OSB'ler hakkında söz aldı OSB'ler hakkında söz aldı OSB'ler hakkında söz aldı

  Milliyetçi Hareket Partisi Aydın Milletvekili Recep Taner, 4562 sayısı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununa Geçici Bir Madde Eklenmesine Dair Kanun teklifi üzerine TBMM"de söz alarak konuşma yaptı.
  MHP"li vekil Taner konuşmasında, “Bu madde, mevcut 4562 sayılı OSB Kanunu'nun 18'inci maddesinin beşinci fıkrasına bir ek düzenleme getirmektedir. Bu düzenlemeyle de katılımcılara geri alım hakkı şerhi kaldırılarak tapu verilmesi durumunda tapunun ne şekilde verileceği konusu düzenlenmekte ve yeni düzenlemeyle taşınmazın icraen satışı dâhil üçüncü şahıslara devrinde OSB'den uygunluk görüşü alınarak bu yeni düzenleme yapılmaktadır. Bununla yeni katılımcılara eski katılımcının vermiş olduğu taahhütler aynen aktarılmakta ve bu düzenlemeyle OSB'de plan bütünlüğü ve tapu işlemlerinde de birliktelik sağlanılmaya çalışılmaktadır. Böylesine bir yasal boşluğun düzenlenmesi bu maddeyle giderilmiş olacaktır” dedi.
  Taner sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Değerli milletvekilleri, ilim olan Aydın'da 1976 yılında başlanan ve 1990'lı yılların sonlarına doğru tamamlanmış olan ve faaliyetine geçen Aydın Organize Sanayi Bölgesi ve ilin sanayicilerince 1980'li yıllarda başlanan 1996 yılında da sanayi bölgesi statüsüne kavuşan ASTİM Organize Sanayi Bölgesi eksikleriyle birlikte şu anda faaliyetine devam etmektedir. Ama ne yazık ki Aydın'daki diğer organize sanayi bölgeleri ki Nazilli, Söke, Ortaklar, Çine, Buharkent organize sanayi bölgeleri maalesef bu hükûmet döneminde yeterince desteklenmemekte ve ilerleyememektedir. Organize sanayi bölgelerinin kamulaştırma ve altyapı sorunları en önemli sorunlarıdır. Bu konularda her ilçedeki organize sanayi bölgeleri maalesef çok büyük sıkıntılar yaşamaktadır. OSB'lerin kuruluşlarıyla ilgili aşamada her ilçeye OSB yerine, bunların bir öncelik sırasıyla yapılması çok daha verimli ve faydalı olacağı kanaatindeyim. Diğer yandan, ilim olan Aydın, jeotermal kaynaklar açısından çok zengin bir bölgedir. Aydın'da kuruluş aşamasında olan tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri olan Köşk-Ege Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Çine Süt-Sultanhisar Seracılık Organize Sanayi Bölgeleri de maalesef çok yavaş ilerlemektedir. Değerli milletvekilleri, Aydın bir tarım ilidir. Tarım sektörüne ve üreticiye hükûmetin bakış açısı malum. Ürün girdi maliyetlerinde son bir yılda yüzde 50 ile yüzde 150 arasında artış yaşanırken, ürün satış bedelleri, maalesef, geçen yılki seviyelerde veya daha altındadır. Çiftçileri destek kapsamında verilen pirimler ise, maalesef, destek olmaktan çıkmış, sembolik rakamlar hâline düşmüştür. Böylesine bir ortamda, jeotermal kaynakların, tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin gelişmesi ve tarımın emrine verilmesi için acil olarak programa alınması ve bitirilmesi gerekmektedir. Sanayicilerimiz hükûmetin uyguladığı yüksek faiz ve düşük kur politikalarıyla maalesef 2006 yılından bu yana gizli bir kriz yaşamaktadır. Yaşanan gizli krizin küresel krizle desteklendiği ortamda, OSB'lere tanınan elektrik fiyatlarındaki indirimin kaldırılması, doğal gazdaki indirimin düşürülmesi, maalesef, sanayi kesimine çok büyük darbe olmuştur. Hükûmetin karar vermesi gereken şey: Sanayisiyle, tarımıyla üretim ekonomisinden yana politikaları mı destekleyecek yoksa şu andaki mevcut durumda olduğu gibi tüketim ekonomisinden ve rantiyeden yana mı olacak? Buna bir an önce karar vermesi lazımdır.”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim