• BIST 107.580
 • Altın 153,004
 • Dolar 3,7219
 • Euro 4,3756

  Ortekin'den üretim uyarısı

  22.10.2008 11:53
  Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, dünyayı sarsan ekonomik kriz ortamında Türkiye’nin önünde çok daha büyük bir fırsatın olduğunu iddia etti.
  Ortekinden üretim uyarısı
  Ortekin'den üretim uyarısı Ortekin'den üretim uyarısı Ortekin'den üretim uyarısı

  Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, dünyayı sarsan ekonomik kriz ortamında Türkiye"nin önünde çok daha büyük bir fırsatın olduğunu iddia etti. Ortekin, “Türkiye"nin bu krizi yönetirken öncelikle ve önemle reel sektörü ve özellikle tarıma dayalı sanayiyi desteklemesi gerekir” dedi.
  Kriz ortamında reel sektörün desteklenmesi durumunda katma değerin artacağını, işsizliğin gerileyeceği mali sektöre nakit akışının hızlanacağını savunan Belediye Başkanı İlhami Ortekin, “Zaman üretmek zamanı ise şimdi Türkiye"nin tüm doğal avantajlarını ve yerel aktörlerini vakit geçirmeden harekete geçirmesi gerekir. Tüm sanayi gelişmişliğine ve bu konuda ümitli bir geleceğe sahip olmamıza karşın en önemli ve en değerli ekonomik metamız bu krizlerde de ortaya çıkmıştır ki; tarıma dayalı üretkenliktir. Onun için yurdumuzun üretim politikaları derhal gözden geçirilmeli, Anadolu Tarımda tekrar önce mutlaka kendine yeten sonra eskisi gibi dünyayı besleyen bir konuma getirilmelidir. Sanayinin likidite ve kaynak bulmakta çok zorlanacağı, daralacağı zor günler ancak böylesi bir alternatif ile aşılır ve bu fırsat ancak böylelikle avantaja çevrilir” diye konuştu.
  Kendisinin yıllardır Aydın için aynı şeyleri söyleye geldiğine değinen Başkan Ortekin, şunları söyledi: “Yani bacalı değil bacasız sanayi ile gelişmeyi yani tarıma dayalı büyümeyi bugün ülkemizin geneli için düşünmeliyiz. Ama ülkemizde bunun ertelenmiş bir avantaj olarak görülmemiş olması da üzüntü kaynağımızdır. Türkiye; başta tarım ve tarım ürünlerine yönelik doğal avantajlarını öne çıkaracağı bir yeni yapılanma ve teşvik uygulamasıyla krizi; diğer sektörlerdeki gücü, genç nüfusu ve insanımızın makul yaşam beklentilerine yeniden dönmesiyle hasarsız değil mutlaka etkilenerek ama daha az hasarla atlatacaktır”
  Aydın"ın sahip bulunduğu doğal avantajlar ile bir adım önde olduğunu savunan Başkan Ortekin, “Ama bunun daha seri bir şekilde harekete geçilmesi gerektiğini,el birliği ve güç birliği oluşumlarının arttırılmasının şart olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Aydın olarak bizim yaratacağımız reel ve mali kaynaklar ile herkesin kendine düşeni ve en azından bizim yaptığımızı yapması sonucu elde edilenler; ülke kalkınmasına katkı sağlayacağı gibi kriz yönetimine de büyük destek yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim