• BIST 109.605
 • Altın 156,690
 • Dolar 3,8779
 • Euro 4,5897

  Ortekin'den sınır ötesi açılımı

  26.01.2009 10:27
  Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Ege’de sınır ötesi işbirliğinin sağlanabilmesi için stratejik amaçlara yönelik ve içinde yerel yönetiminde bulunabileceği projeler üretilmesi gerektiğini belirtti.
  Ortekinden sınır ötesi açılımı
  Ortekin'den sınır ötesi açılımı Ortekin'den sınır ötesi açılımı Ortekin'den sınır ötesi açılımı

  Ege"ye komşu ülkeler arasında sınır ötesi işbirliği aracılığıyla bölgede katma değer oluşturulabileceğini savunan Belediye Başkanı İlhami Ortekin, insan kaynaklarının geliştirilmesi, kadınların ve gençlerin işgücü piyasasına yeterli ve etkin katılımı için fırsatların oluşturulması gerektiğini söyledi. Bunun içinde başta özel bir veri tabanının kurulması gerektiğini belirten Ortekin, “Komşu ülkeler arasında bilgi ve deneyim paylaşılması, karşılıklı teknik bilgi alışverişinde bulunulması, ortak eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi ve bilgi teknolojileri başta olmak üzere yeni teknolojilerin entegrasyonuna ilişkin faaliyetler düzenlenmesi gerekli. Bununla birlikte pazarlama girişimlerinde bulunulması, geliştirilmesi,
  fuar-sergi ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, sınır ötesi ortaklıklar kurulması ve ortak yatırımlar yapılması da önemlidir. Ortak kültürel, mimari, sanatsal ve tarih ile doğal kaynakların geri kazanılması, korunması ve tanınırlığının arttırılması, yeni turistik cazibe alanları yaratılması, alternatif turizm çeşitliliğine gidilmesi, ortak ve karşılıklı tatil paketleri oluşturulması, ortak tanıtımlarla üçüncü ülkelere ortak pazarlama yollarının geliştirilmesi, turizm hizmetlerine standart ve kalite getirilmesi karşılıklı işbirliğini geliştirebilir” dedi.
  Bir yerleşim yerinin doğası ve kültürel miraslarının insana fırsatlar sunduğuna değinen Başkan Ortekin, “Coğrafi işaret diyebileceğimiz doğal avantajlardan akıllıca istifade edebilmek o bölgeye ve yöreye yepyeni bir üretim kabiliyeti kazandırabilir. Bölge olarak itibar elde etmek isteniyorsa eldeki malzemenin en iyi şekilde kullanılması gerekir. Sınır ötesi işbirlikleri kurulurken hassasiyet gösterilecek aşağıdaki hususlarda karşılıklı tam mutabakat mutlaka sağlanmalıdır ki; işbirliği hem uygulanabilir ve uzun vadeli bir hale gelsin, hem de uluslar arası bir sorun oluşturmasın. Ortaklıklarda iyi hesaplanmış, detaylı ve gerçekçi bütçeler hazırlanıp, eşit ve adil katılımlı uygulamalar yapılmalıdır. Şeffaflık ve verimlilik esas alınmalıdır. Sonucunda iki tarafında kazançlı çıkacağı, iyi irdelenmiş projeler tercih edilmelidir. Projeler ve ortak çalışmalar siyasi nitelik taşımamalıdır. Projeler uluslar arası sorunlara neden olmayacağı gibi yoğun ve gereksiz müzakere istememeli, Bürokrasisi basit ve süratli işletilebilmelidir. Komşumuz Yunanistan"ın doğusunda bulunan sınırdaşlarımız ile bölgenin güçlenmesi adına her türlü işbirliğinin kurulmasından, bu ortak girişimlerin geliştirilmesinden yanayız” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim