• BIST 109.200
 • Altın 153,755
 • Dolar 3,8233
 • Euro 4,5095

  Ortalığı karıştıran aktör

  31.03.2010 08:24
  Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine atanan Dr. Altan, atamasına yapılan eleştirilere, “Her üye atanmasında benzer spekülasyonlar olur” diye yanıt verdi. Mahkemenin ikinci yedek üyeliğine ise Yargıtay üyesi Üstün atandı
  Ortalığı karıştıran aktör
  Ortalığı karıştıran aktör Ortalığı karıştıran aktör Ortalığı karıştıran aktör

  Anayasa Mahkemesi raportörlüğü gö-revinden Denizcilik Müsteşarlığı'na bir ay önce Müsteşar Yardımcısı olarak atanan Dr. Alpaslan Altan'ın önceki gün Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine seçilmesi tartışma yarattı. 42 yaşındaki Altan, raportör olarak ayrıldığı Anayasa Mahkemesi'ne 31 gün sonra bu kez yedek üye olarak dönerken, bu koltukta 23 yıl oturacak ve 65 yaşında emekliye ayrılacak.
  Ak Parti'nin anayasa değişikliği paketi kamuoyunda tartışma yaratırken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı atama bu tartışmaları alevlendirdi. Anayasa Mahkemesi raportörü Altan, denizcilikle ilgisi bulunmamasına rağmen 26 Şubat'ta üçlü kararnameyle Denizcilik Müsteşarlığı'na Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. Aradan 31 gün geçti, Altan bu kez Gül tarafından, emekliye ayrılan Mustafa Yıldırım'dan boşalan yedek üyeliğe "üst düzey yöneticiler" kontenjanından seçildi.
  Ancak yapılan bu atama, Denizcilik Müsteşarlığı'nda geçirilen 31 gün ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısının değiştirilmesini öngören değişiklik paketinin hemen öncesine rastladığı için "hülle" iddialarını gündeme getirdi. Mevcut durumda 23 yıl daha Anayasa Mahkemesi yedek üyeliği yapacak olan Altan, değişiklik paketinin geçmesi halinde bu sürede asıl üye olarak görevini sürdürecek. Mevcut düzenlemeye göre, Yüksek Mahkeme'nin asıl ve yedek üyeleri en az 40 yaşında seçiliyor ve 65 yaşına kadar görev yapıyor. Değişiklik paketinde ise üyelerin seçimi için en az 45 yaşını doldurmuş olmaları ve görev süresinin 12 yılla sınırlandırılması öngörülüyor. Paketteki bu değişikliklerin geçmesi ise mevcut üyeleri etkilemeyecek. Mahkemenin yedek üyeleri asıl üye sıfatı kazanacak, asıl üyelerin tamamı da 65 yaşına kadar bu görevde kalacak. Yine bu değişikliklerin hayata geçmesi durumunda, seçilecek en genç üye 45 yaşını doldurmuş ve 42 yaşındaki Altan'dan daha büyük olacak.
  Arslan, atamasına yönelik tartışmalar için "Bu konularla ilgili açıklama yapmayı düşünmüyorum. Her üye atanmasında benzer spekülasyonlar oluyor. Yorum yok" dedi. 1968 Kars doğumlu olan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Alaplı, Hilvan ve Zara cumhuriyet savcılığı yapan Altan, 2001'de, mevzuatta belirtilen 5 yıl kürsüde başarıyla görev yapmak, disiplin suçu işlememek gibi kriterleri karşıladığı gerekçesiyle, dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin tarafından raportörlüğe getirilmişti. Altan, DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davada da "partinin kapatılması" yönünde rapor hazırlamıştı.  En genç üye olanlar
  Haşim Kılıç - Başkan: 1990'da 40 yaşındayken, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından üyeliğe seçildi. 20 yıl görev yaptı, 5 yıl daha görev yapacak.
  Fulya Kantarcıoğlu - Üye: 1979'dan 1992'ye kadar Anayasa Mahkemesi raportörlüğü yapan Kantarcıoğlu, daha sonra Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı yaptı. 1995'te 47 yaşındayken Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından üyeliğe seçildi. 15 yıl görev yaptı, 3 yıl daha görev yapacak.
  Serdar Özgüldür - Üye: 2004'te 49 yaşındayken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından üyeliğe seçildi. 6 yıl görev yaptı, 10 yıl daha görev yapacak.
  Recep Kömürcü - Üye: 2008'de 53 yaşındayken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından üyeliğe seçildi. 2 yıl görev yaptı, 10 yıl daha görev yapacak.  Bir atama daha
  Gül, Yüksek Mahkeme'nin boş ikinci yedek üyeliği için de tercihini, Köşk'e 3 kişilik liste sunan Yargıtay'ın belirlediği son isimden yana kullandı. Emekliye ayrılan Anayasa Mahkemesi yedek üyesi Cafer Şat'ın yerine Yargıtay'dan Burhan Üstün atandı. Mevzuat gereği Yargıtay üyelerinin katıldığı 3 ayrı oylama sonucu ilk oylamada sandıktan Ramazan Özkepir, ikinci oylamada Kemalettin Yüksel, son olarak da Üstün aday olarak belirlendi. Gül, bu isimlerden Üstün'ü yedek üyeliğe getirdi. Üstün de anayasa değişikliği gerçekleşirse, asıl üye olarak görev yapacak. 54 yaşındaki Üstün, 65 yaşını dolduracağı 2021 yılına kadar bu görevde kalacak.  Raportör kalsaydı üye seçilemeyecekti
  Alpaslan Altan Anayasa Mahkemesi'nde raportör olarak görevine devam etseydi, Anayasa ile Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun uyarınca asıl veya yedek üyeliğe seçilemeyecekti. Anayasa Mahkemesi'yle ilgili kanunun 3. maddesinde, seçilecek üyelerle ilgili şu düzenleme yer alıyor:
  "Anayasa Mahkemesi asıl ve yedek üyeliğine seçilebilmek için aşağıdaki şartları haiz bulunmak gerekir;
  Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Sayıştay'da başkan ve üye olmak; veya
  40 yaşını bitirmiş, 65 yaşını doldurmamış, yükseköğrenim görmüş ve kamu hizmetlerinde en az 15 yıl fiilen çalışmış veya yükseköğretim kurumlarında en az 15 yıl öğretim üyeliği yapmış olmak şartıyla:
  a) Yükseköğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında öğretim üyesi; veya
  b) Yükseköğretim Kurulu başkan veya üyesi veya Yükseköğretim Kurumu rektör veya dekanı veya müsteşar, müsteşar yardımcısı, general, amiral, büyükelçi, bölge valisi veya vali olarak görev yapmak; veya
  c) Mesleğinde avukat olarak fiilen on beş yıl çalışmış olmak; ve,
  Hâkimlik mesleğine alınmamayı gerektiren bir suçtan hüküm giymemek veya bu gibi suçlardan dolayı ceza kovuşturması altında bulunmamak ve hâkimlik mesleğine alınmasına engel bir hali olmamak."
  Anayasa'nın 146. maddesinde de, cumhurbaşkanının üç asıl ve bir yedek üyeyi üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından seçmesi öngörülüyor. Maddede "Yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri ile üst kademe yöneticileri ve avukatların Anayasa Mahkemesi'ne asıl ve yedek üye seçilebilmeleri için, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim görmüş veya öğrenim kurumlarında en az on beş yıl öğretim üyeliği veya kamu hizmetinde en az on beş yıl fiilen çalışmış veya en az on beş yıl avukatlık yapmış olmak şarttır" deniliyor. Ancak Altan bu şartlardan herhangi birine de uymuyor.

  Milliyet

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim