• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Ortaç'ın konserine ceza

  25.06.2009 23:45
  Kuruçeşme Arena’ya önce 15 bin ardından 30 bin TL daha ceza kesildi
  Ortaçın konserine ceza
  Ortaç'ın konserine ceza Ortaç'ın konserine ceza Ortaç'ın konserine ceza

  Çevre Bakanlığı, eğlence yerlerindeki “gürültü kirliliği” denetimini belediyelerden geri aldı. İstanbul"un gözde mekanları Çevre Müdürlüğü tarafından denetlenmeye başlandı. Serdar Ortaç"ın sahne aldığı Kuruçeşme Arena"ya önce 15 bin ardından 30 bin TL daha ceza kesildi.

  İstanbul"da özellikle Boğaz ve çevresindeki eğlence mekanlarından yükselen gürültü Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yine gündeme taşındı. Eroğlu, “Ölçtük, çok fazla ses şiddeti var. Ceza vereceğiz, kapatacağız. Yetkiyi belediyeden aldık, yetki artık valilikte” dedi.

  Boğaz"daki gürültü kirliliği denetimi 2006 yılında belediyelerin isteği üzerine bakanlık tarafından devredilmişti. Neden bu yetkinin geri alındığını İstanbul"daki otorite olan İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Emin Birpınar VATAN"a anlattı:

  “20 gün önce yetki geri alındı”

  “Biz istedik ki yetkiyi devrettiğimiz insanlar yönetmeliği çalıştırsınlar. Ama bakanlık gördü ki gürültü hala devam ediyor ve denetim işi doğru yönetilemiyor. Bakanlık bu nedenle yetkiyi alıp 20 gün önce Çevre ve Orman İl Müdürlüğü"ne geri verdi. Şu anda Boğaz ve çevresindeki gürültünün denetimi bizim elimizde. Artık her gün Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü"nün tekneleriyle denetim yapıyoruz. Ben de Beylerbeyi ve Çengelköy"den sabahın 5"ine kadar kontrol ediyorum. Bu 20 günde bile gürültü büyük oranda yine düzene girdi. Son olarak Kuruçeşme Arena"da Serdar Ortaç"ın konserinde yüksek gürültü ölçüldü ve ceza kesildi. Diğerlerine de gerekli ikazlar yapıldı, gürültü düzeyinin aşılması halinde mekanların yeniden kapatılabileceği söylendi. Onlar da uyarılarımızı dikkat aldı. İnşallah böyle devam eder.”

  Çevre Müdürlüğü ekipleri son olarak geçtiğimiz Cuma günü Kuruçeşme Arena"daki Serdar Ortaç Konseri"ndeki ses düzeyinin yüksek olduğunu tespit etti. Yazılan 15 bin TL cezanın dikkate alınmaması üzerine organizasyonu yapan BKM"ye 30 bin TL"lik ikinci ceza kesildi. Çevre Müdürlüğü ekipleri ayrıca son 20 günde Boğaz"daki 5 tekneye 5"er bin lira gürültü cezası yazdı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim