Hükümetten ev müjdesi geldi. Orta gelirliye ev kampanyası başlıyor. Ev müjdesinde kredi ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Ucuz maliyetli kredinin detayları netleşiyor. Konutun yüzde 80’ine kadar kredi, 15 yıl vade gündemde. İşte orta gelirliye ev müjdesi ile ilgili tüm detaylar...

8 milyon kişinin başvurduğu sosyal konut kampanyasının ardından ikinci bir hamle de orta gelirliler için geliyor.

Vatandaşların merakla beklediği orta gelirlilere konut kampanyasında detaylar netleşmeye başladı.

Ucuz maliyetli krediden hiç konutu olmayıp kampanyaya katılacaklar yararlanacak. Satın alınacak konutun yüzde 80'ine kadar kredi kullanılabileceği belirtiliyor. Konut kredisinde faiz oranları yüzde 1'in altında olacak.

Bankalar yüzde 0.99 faizle kredi kullandırmayı planlıyor. Ancak geçmiş yıllardaki gibi inşaat sektörü temsilcileri de faiz maliyetini üstlenirse kredi faizlerinin yüzde 0.79'lara çekilebileceği belirtiliyor.

FORMÜLLER KONUŞULDU

Detayların netleştirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, gayrimenkul şirketleri ve bankaların toplantılarında çeşitli formüller üzerinde duruldu.

Buna göre, kredi başvurusu yapacak kişinin üzerine başka bir konut olmaması gerekecek. Belirli bir gelir grubunun üzerindekiler başvuru yapamayacak. Alınacak konutun 4-5 yıl satılmaması şartı da gündemde.

FAİZ % 0.79'A İNEBİLİR

Henüz geri ödemesiz dönem olup olmayacağı konusu netlik kazanmadı. Ancak kredi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Halen konut kredisi faizleri özel bankalarda ortalama yüzde 2.05, kamu bankalarında ise yüzde 1.20 civarında.

Bankacılar konut kredisinde faizin yüzde 0.99'a indirilebileceğini, daha önceki kampanyalarda olduğu gibi inşaat şirketlerinin de desteklemesiyle oranın yüzde 0.79'lara çekilebileceğini belirtiyor.

Kampanya kapsamında konutun yüzde 80'ine kadar kredi kullandırılması da gündemde. Kredinin vadesinin de 15 yıl olması planlanıyor.

GELİRE GÖRE FAİZ ORANI OLABİLİR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, orta gelirliye konut projesinin yakında kamuoyuna açıklanacağını söylemişti.

Bakan Kurum, "Hazine ve Maliye Bakanlığı ile arkadaşlarımız çalışıyor. İnşallah yakında açıklarız" ifadesini kullanmıştı.

Bakan Kurum, gelire göre farklı faiz oranı uygulaması yapılacağını da belirtmişti. Kurum "Fiyatları dengeledik, aşağı çektik, bunun tekrar yukarı çekilmesini istemiyoruz. Orta gelirliye yönelik kampanyanın amacına ulaşması için çalışıyoruz. Fiyatları olumsuz yönde etkilemesini istemiyoruz.

Kampanyayla talebi yönetip proje arzının artırılması lazım. İkisini aynı anda yapmazsak evlerin fiyatları yükselir. Ev fiyatlarının artmaması için titiz çalışma yürütüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

ORTA GELİR GRUBU KONUT KAMPANYASI İÇİN ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta ve üst gelirli vatandaşlar için konut kampanyası yapılacağını açıklamıştı. Orta gelir grubu için yapılan çalışmada kredi faiz oranları ve ödeme planı üzerinde çalışmalarda sona gelindi.

İŞTE ORTA GELİR KONUT PROJESİ İÇİN DETAYLAR

Konut kampanyasından yararlanmak için bazı şartlar getirilecek. İşte onlardan bazıları Başvuru sahibinin üzerine konut olmaması 1. derecede yakınların üzerine konut olmaması Belirlenecek gelir grubunun üzerindekiler başvuramayacak

ORTA GELİR GRUBU İÇİN KONUT KAMPANYASI DETAYLARI

Alınacak konut 4-5 yıl boyunca satılamayacak Kredi geri ödemesinde 1-2 yıl geri ödemesiz dönem planlanıyor. Kredi faizleri yüzde 0,69 ila 0,99 arasında değişkenlik gösterecek. Bu faiz oranları başvuru sahibinin gelirine göre belirlenecek 15 yıl vade ile ödeme yapılacak

BAKAN KURUM: KISA SÜRE İÇİNDE AÇIKLAYACAĞIZ

Orta gelir grubu konut projesi için çalışmalarda artık sona gelindi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 'Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakanlığı ile çalışıyoruz, kısa süre içinde açıklayacağız.' ifadelerini kullandı.

Konut kredilerinde ise gelire göre farklı faiz oranı uygulamasının başlayacağını belirten Bakan Kurum bununla ilgili de çalışmalara dikkat çekti.