• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  Orman için gönüllü askeriz!

  30.06.2009 07:37
  Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı Burak Pehlivan, ormanların korunması ve orman yangınlarına yönelik basın açıklaması yaptı.
  Orman için gönüllü askeriz!
  Orman için gönüllü askeriz! Orman için gönüllü askeriz! Orman için gönüllü askeriz!

  AYDINPOST HABER SERVİSİ-Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı Burak Pehlivan, ormanların korunması ve orman yangınlarına yönelik basın açıklaması yaptı.
  Başkan Pehlivan, “Dünyamız, 19. yüzyılın sonlarına doğru artan nüfus artışı ve bunun paralelinde gelişen sanayileşme süreci neticesinde, sonuçları çok ağır olabilecek çevresel tahribatlara maruz kalmış ve bu tahribatlar günümüze kadar artarak süregelmiştir. Özellikle son yirmi yıldan bu yana küresel ısınma, iklim değişikliği ve diğer çevresel tehditler, insanlığın geleceği ve mirasını tartışılır bir hale getirmiştir. Dış dünyamızda tabiî hayatı tehdit eden bir takım insan kaynaklı hadiseler, insanoğlunun yaşadığı dünyayı daha da yaşanmaz kılmakta, yarınlarımıza daha kötü bir dünyayı bırakmamıza sebebiyet vermektedir. Dünyada ve ülkemizde insan kaynaklı, temel olarak modernleşme, israf, ilgisizlik, rekabet ve bilinçsizlik başlıkları altında toplayabileceğimiz çevre sorunları ormanlar üzerindeki tehdidi de şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yüksek bir düzeye ulaştırmıştır. Bugün yaklaşık 21 milyon hektarlık orman alanı olan ülkemizde resmi rakamlara bakıldığında son on yılda 21.189 adet yangın hadisesi gerçekleşmiştir. Bu hadiselerin neticesinde toplam 111.579 hektar orman alanı tahrip olmuştur. Yeterli önlemlerin alınmaması, orman yangınlarına müdahalede geç kalınmasına ve yangınların yol açtığı hasarların daha da fazla olmasına sebep olmaktadır” dedi.
  Pehlivan, “Ormanlarının yok oluşu demek, ülkede su kaynaklarının azalması, ormana dayalı üretim faaliyetlerinin ağır darbe alması demektir. Orman ve onun oluşturduğu yaşama alanında var olan canlıların yok olmasıdır. Ormanlarının yok oluşu demek, ülkede erozyonun artması, ekilebilir arazilerde toprak kalitesinin düşerek, tarım rekoltesini azaltması demektir. Bu ağır bir maliyettir. Türkiye"nin orman varlığı ülkemizin millî zenginliğidir. Geçtiğimiz yirmi yılda bu varlığın çeşitli odaklarca tahrip edilmeye çalışıldığı, rant için yahut da daha başka karanlık çıkarlar ve hedefler adına saldırıya uğradığı görülmektedir. Milli varlığımıza, zenginliğimize yönelen bu tehdit, yarınlarımızı sınırlamakta, gelecek nesillere daha büyük ve daha güzel bir ülke bırakma hayalini sekteye uğratmaktadır. Türk gençliği namına Ülkü Ocakları; en tabiî hakkımız olan yarınlara daha güzel ve çevre hassasiyeti gelişmiş bir ülke bırakmak meselesinin her koşulda takipçisidir. Bu anlayışla il sınırlarımız içinde gerçekleşebilecek orman yangınları ile ilgili olarak, tüm Ülkü Ocakları mensupları, halkımızı bu mesele hususunda bilinçlendirmek ve devletin ilgili organlarının onay ve denetimi altında yangınla mücadeleye katılmakta gönüllü ve isteklidirler” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim