İngiliz ordusu, resmi Twitter ve YouTube hesaplarının pazar günü ele geçirilmesinin ardından bariz bir saldırıyı araştırıyor. İhlal haberi ilk olarak Web3 is Going Great tarafından bildirildi.

Bloga göre, iki farklı kripto para dolandırıcılığını desteklemek için her iki hesap da aynı anda ele geçirildi.

O zamandan beri temizlenmiş olmasına rağmen, ordunun doğrulanmış Twitter hesabı, 0,58 Ethereum (yaklaşık 1.063 $) fiyat tabanına sahip 10.000 animasyonlu NFT koleksiyonunu içeren bir proje olan The Possessed için bir sayfa gibi görünecek şekilde kısa bir süre değiştirildi. Bu süre zarfında hesap, sahte bir para basma web sitesine birden fazla bağlantı tweetledi. Saldırının, The Possessed'ın son zamanlardaki popülaritesinden yararlanmak için daha geniş bir kampanyanın parçası olması mümkün. Cumartesi günü, projenin resmi Twitter hesabı, takipçilerini The Possessed markasını kullanarak bir NFT dolandırıcılığını teşvik etmek için benzer şekilde saldırıya uğramış başka bir doğrulanmış hesap konusunda uyardı.

YouTube'da ordunun kanalı, Ark Invest için bir sayfa gibi görünecek şekilde yapıldı. Bu makale yazılırken kanal, Elon Musk, Jack Dorsey ve Ark CEO'su Katie Wood'un kripto para birimini tartıştığı eski görüntüleri yeniden kullanan canlı yayın videoları sunuyor. Klipler, “paranızı ikiye katlayın” Bitcoin ve Ethereum dolandırıcılığını teşvik eden bir içeriğe sahip. Web3 is Going Great'e göre, benzer bir plan, geçtiğimiz Mayıs ayında dolandırıcılara 1,3 milyon dolar kazandırdı. Saldırıların arkasında kimin olduğu belli değil.

Bir ordu sözcüsü The Guardian'a verdiği demeçte, "Ordunun Twitter ve YouTube hesaplarının ihlal edildiğinin farkındayız ve bir soruşturma sürüyor" dedi. “Bilgi güvenliğini son derece ciddiye alıyoruz ve sorunu çözüyoruz. Soruşturma tamamlanana kadar daha fazla yorum yapmak uygun olmaz.”

2022, kripto saldırılarını çokça yaşamış olsa da, çok azı İngiliz ordusu gibi hükümet kuruluşlarını hedef aldı. Bugüne kadar çoğu, popüler Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun yaratıcısı Yuga Labs gibi grupları içeriyordu. Nisan ayında, projenin resmi Instagram hesabı 2,4 milyon dolarlık bir kimlik avı dolandırıcılığında ele geçirildi. BAYC'nin Discord topluluğu da 2022'de iki ayrı kimlik avı saldırısına uğradı.