65 yaşındaki İngiliz, tarım festivalinden satın aldığı ördek yumurtalarını yedikten sonra alışılmadık derecede şiddetli bir salmonella hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti.

Mucize bebek alkışlarla dünyaya geldi Mucize bebek alkışlarla dünyaya geldi
İngiltere Yorkshire'da Niptoon Tavakoli isimli 65 yaşındaki adam, iddiaya göre tarım festivalinden satın aldığı ördek yumurtalarını iyice pişirip tüketmesine rağmen hayatını kaybetti. Hastane çalışanları, bu vakanın en kötü salmonella vakalarından biri olduğunu dile getirdi. Niptoon'ın eşi Cheryl, semptomları ilk gösterdiği günden itibaren dört gün içinde şiddetli ağrı çektiğini, cildinde benekler oluştuğunu, dudaklarının ve tırnaklarının maviye döndüğünü söyledi. Niptoon, hastaneye kaldırıldıktan sonra antibiyotik tedavisi gördü, ancak iyileşemedi. Zira o zamana kadar bakteri vücudunun derinliklerine yerleşmişti ve ameliyata girmek için çok geçti. Niptoon, 9 hafta sonra salmonelladan hayatını kaybetti.

19 yaşındayken İran'dan İngiltere'ye taşınan Tiptoon, hastalanmadan aylar önce emekli olmuştu. Eşi Cheryl, 'Onu hiç bu kadar formda görmemiştim. Mutluydu.Hayattan zevk alıyordu ve emekliliğinde ona katılmamı bekliyordu. Bir sürü planı vardı' dedi.

6 ÖRDEK YUMURTASI

Kasabalarındaki tarım festivaline katılan Niptoon, 6 adet kuru ördek yumurtası almıştı. Bu yumurtalardan her gün 2 tane tüketti. Eşi, yumurtaları iyice pişirdiğini, cıvık sevmediğini dile getiriyor. 

Ancak Niptoon'da o gece ishal ve kusma başladı. Ertesi gün ise daha da kötüleşti. Cheryl, Niptoon'un bir ambulans çağırdığını ve sağlık görevlilerinin onu hastaneye götürmeyi reddettiğini ve bunun yerine ona tavsiyede verdiklerini söyledi.

Ertesi gün ise daha da kötüleşen Niptoon derhal hastaneye kaldırıldı. 

'OLAĞAN DIŞI'

Niptoon'a müdahale eden yoğun bakım uzmanı Dr Jon Maskill şunları söyledi:

"Benim deneyimime göre bu salmonella şiddeti olağan dışı. Çok gördüğünüz bir şey değil. 27 yıldır yoğun bakımdayım. O, bu derecede salmonella ile karşılaştığım ikinci kişi."

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

SALMONELLA NEREDEN BULAŞIR?

SALMONELLA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra