• BIST 109.330
 • Altın 155,910
 • Dolar 3,8589
 • Euro 4,5402

  ÖR-KOOP'a madalyası verildi

  18.10.2011 12:23
  ÖR-KOOP'a madalyası, Ankara'da düzenlenen madalya ile verildi.
  ÖR-KOOPa madalyası verildi
  ÖR-KOOP'a madalyası verildi ÖR-KOOP'a madalyası verildi ÖR-KOOP'a madalyası verildi

   

  Aydın ve çevresinde çiftçilerin örgütlenip bilinçli üretim yapmasına öncülük eden ve binlerce çiftçiyi tek çatı altında toplayarak emeklerini değerlendiren Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) 2012 yılı Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı ödülüne layık görüldü. ÖR-KOOP’a layık görülen ödül Kooperatifin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertürk’e Ankara’da düzenlenen törenle takdim edildi. Ödül, Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu tarafından verildi.
  Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakanlığı'nda düzenlenen Dünya Gıda Günü etkinliğine, Gıda Hayvancılık ve Tarım Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, FAO Türkiye Temsilcisi Mustafa Sinaceur, üreticiler ve basın mensupları katıldı. Törende bir konuşma yapan TZOB Başkanı Bayraktar, dünyada açlık ve yetersiz beslenmeden etkilenen insan sayısının 2010 yılında 925 milyona ulaştığını belirterek, Somali ve bazı Afrika ülkelerinde yaşanan açlık ve kıtlık sonucunda acı tabloların ortaya çıktığını belirtti. Açlık tehdidinin artık belli bir coğrafya ile sınırlı olmaktan çıktığını, insanlığın geleceğindeki büyük çatışmaların yaşanacağının işaretlerini verdiğini vurgulayan Bayraktar, yaşanılan ekonomik krizin beraberinde küresel fakirleşmeyi getirdiğini kaydetti. Kolza, aspir, ayçiçeği gibi yağlı tohumlardan elde edilen ve petrol mazotuna katılan biyodizel üretimi konusunda çekincelerinin bulunduğunu ifade eden Bayraktar, ''Ülkemiz bitkisel yağ açığını ithalatla kapatırken, bu ürünlerin üretilebileceği arazilerin biyoyakıt hammaddeleri üretimine ayrılmasını düşünmek ve beklemek akıllıca bir politika olacaktır'' dedi.
  Gelişmiş ülkelerin dünyada açlığı ortadan kaldıracak tedbirlerin alınması konusunda samimi olmadıklarını söyleyen Bayraktar, yoksul ülkelere tarımı sürdürülebilir kılacak teknoloji ve finansman desteği sağlanması gerektiğini kaydetti. Bayraktar, küresel ısınma, kuraklık, gelişmiş ülkelerin tarımsal ürünlerdeki korumacı politikaları, talep miktarının artması, tarımda girdi fiyatlarının artması, tarım sektörüne yeterli yatırımın yapılmaması, tarım ürünlerinin biyoyakıt üretiminde kullanılması gibi birçok etkenin gıda fiyatlarını etkilediğini ifade etti.
  “YAĞIŞLAR DÜNYADAKİ İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN TİPİK ÖRNEKLERİ”
  Son günlerde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde meydana gelen aşırı yağışlara da değinen Bayraktar, bütün bunları dünyadaki iklim değişikliklerinin tipik örnekleri olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Bayraktar, bu bölgelerde özellikle pamuk ve bazı tarla ve sera ürünlerinde zarar gören üreticilerin devlet bankaları ve özel bankalara olan kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini beklediklerini söyledi. Türkiye'nin küresel ısınma ve iklim
  değişikliğine hazırlıklı olması gerektiğini ifade eden Bayraktar, ''Araştırma enstitüleri ve üniversiteler, yeni iklim şartlarına uygun ürün desenleri üzerinde şimdiden çalışmaya başlamalı. Ayrıca ağaçlandırma çalışmalarına da hız verilmeli'' diye konuştu.
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ise, Türkiye'nin son 8 yılda tarım alanında gösterdiği gelişmelere değinerek, ''Tarım ihracatımız 4 milyar dolardan 13 milyar dolara çıktı. Gayri Safi Milli Hasıla da 36 milyar dolardan 93 milyar dolara çıktı. Türkiye artık istikrarlı bir ülke haline geldi. Tarımımız çok daha iyi seviyelere gelecek'' dedi.
  Bakanlık olarak tarım sektöründeki sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve ilgili kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını anlatan Arzu, birlikte hareket ederek Türk tarımını çok daha ileri seviyelere getireceklerini kaydetti.
  FAO Türkiye Temsilcisi Mustafa Sinaceur de, FAO olarak TZOB ile dayanışma içinde çalıştıklarını söyledi. Sinaceur, bu kapsamda Türk çiftçilerine tarımsal eğitim verilmesi, bilgi paylaşımı, ortak faaliyetler düzenlenmesi gibi konularda işbirliği içinde olduklarını kaydetti.
  Etkinlikte, FAO Türkiye Temsilcisi Sinaceur ile TZOB Başkanı Bayraktar, Türk çiftçisinin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamak için ortak çalışma ve işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzaladı. Bakan Yardımcısı Arzu ile FAO Türkiye Temsilcisi Sinaceur, daha sonra tarıma desteklerinden dolayı Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Başkanı Ahmet Ertürk’e FAO madalyasını takdim etti.
  Bugüne kadar bir çok ilke imza atan ÖR-KOOP Başkanı Ahmet Ertürk, kooperatif olarak üretime ve çiftçinin alın terinin değerlenmesine büyük özen gösterdiklerini ve kooperatifin faaliyetlerinin daha da genişleyerek devam ettiğini söyledi.
   
  20111018ay475724_02.jpg
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim