• BIST 107.359
 • Altın 151,681
 • Dolar 3,6702
 • Euro 4,3105

  Onbinler Tandoğan'da

  17.05.2009 15:12
  Cumhuriyet mitingi Ankara'da büyük bir coşkuyla başladı Tandoğan meydanı doldu taştı.
  Onbinler Tandoğanda
  Onbinler Tandoğan'da Onbinler Tandoğan'da Onbinler Tandoğan'da

  Ergenekon soruşturması nedeniyle ADD'nin bugün düzenlediği Tandoğan'daki Cumkhuriyet Mitingi'ne katılımın az olacağı konusundaki iddialar gerçekleşmedi. Tam olarak dolduğunda 130 bin kişi aldığı belirtilen Tandoğam Meydanı'nda büyük bir kalabalık var. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği mitingde saygı duruşu yapıldı. Konuşmaların ardından Edip Akbayram da bir konser verecek.

  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından başta Ergenekon Soruşturması"na duyulan tepki nedeniyle başlatılan Cumhuriyet Mitingi katılan vatandaşlar, Tandoğan Meydanı"nı tamamen doldurdu.
  Saat 10.00"dan itibaren meydana gelen katılımcıların yanı sıra Ankara dışından gelenler de meydana giriş yapmaya halan devam ediyor. Mitinge katılan tüm vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları taşırken, bazı vatandaşların da AKP lehine sloganların yer aldığı pankartlar taşıdığı görüldü. ADD tarafından geçekleştirilen Cumhuriyet Mitingi saygı duruşu ve İstiklal Marşı"nın okunmasıyla başladı. Ses araçlarından yükselen Onuncu Yıl Marsı ile vatandaşların tek bir ağızdan attıkları “Tandoğan Meydanı demokrasi şöleni" sloganları coşkuya neden oluyor.

  ADD öncülüğünde düzenlenen miting alanına 27 Mayıs Milli Devrim Derneği, 68"liler Birliği Vakfı, Atatürkçü Düşünce Vakfı, Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi, CUMOK, Biz Kaç Kişiyiz Hareketi"nin yanı sıra, Ergeneson davasında yargılanan Emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon ile eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur"un eşleri de katıldı. CHP"li milletvekilleri İsa Göktürk, Muharrem İnce ve Ejder Özdemir"in yanı sıra bağımsız milletvekili Kamer Genç, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Ağaoğlu, Gazeteci -Yazar Emin Çölaşan ve Ressam Bedri Baykam da miting alanında bulunuyor. Çok sayıda sanatçının da katıldığı gözlenen mitingde, Edip Akbayram da bir konser verecek.

  “BİZ ÇILGIN TÜRKLERİZ"

  ADD Genel Sekreteri Suay Karaman ise mitingte konuşan Karaman, konuşmasında Türkiye"nin ekonomik ve siyasi olarak ağır şartlar altında olduğu bugünlerde mitinge katılan vatandaşlara alanı doldurdukları için teşekkür etti. Tam bağımsızlığın 90"nıncı yılında AB ve ABD"nin belirlediği politikalar soncu tam bağımsızlığın yok edildiğini savunan Karaman AKP hükümetinin politikalarını da eleştirdi. Karaman, “Hukuk adına hukuk katledilmektedir. Türkiye"nin aydınlarına karşı yapılan hukuksuzluklar vatandaşlarda derin yaralar bırakmaktadır. Atatürk"ün aydınlık Cumhuriyeti Ortaçağ karanlığına çevrilmek istenmektedir. Laiklik ve Cumhuriyet tehdit altındadır" diye konuştu.
  Atatürk"ün altı ilkesinin dün olduğu gibi bugünde kendilerine yol göstereceğini söyleyen Karaman, “Bizler Atatürk"ün aydınlık yolunu bulmak için ulusal birliğe, tam bağımsızlığa sahip çıkmak için bu alanları doldurduk. Bizler Kuva-i Milliye ruhundan gelen çılgın Türkleriz. Bu alanı dolduran bizler hepimiz Mustafa Kemaliz" dedi.

  ERGENEKON TUTUKLULARINA PLATFORMDAN GÖNDERİLEN SELAM

  Karaman"ın konuşması sırasında alanı doldular vatandaşlar, “Türkiye laiktir, laik kalacakö sloganları atarken, platformdan Ergenekon Soruşturması kapsamında halen tutuklu bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ile diğer Öğretim üyelerine selam gönderildi.

  ADD'DEN AÇIKLAMA

  Tartışmalara neden olan ve Ergenekon iddianamesine de giren “Cumhuriyet Mitingleri” bugün Ankara"da yeniden başladı. İlk miting yine Tandoğan meydanında düzenlenmişti. Bugünkü Cumhuriyet mitinginin eskilere oranla daha geniş katılımlı ve daha kalabalık olması için uğraş veren tertip komitesi Ankara"yı da miting afişleri ile donatmıştı. Afişlerde, “Sosyal hukuk devletine, demokratik laik cumhuriyete, üniter yapımıza ve tam bağımsızlığımıza sahip çıkalım” ibareleri yer aldı.

  İlki, 14 Nisan-15 Nisan 2007 tarihlerinde yine Ankara'da düzenlenen Cumhuriyet mitingine, sivil toplum örgütleri, sendikalar, üniversite öğrenci konseyleri ve Demokratik Kitle Örgütleri Birliği katılacak. Atatürkçü Düşünce Derneği de miting için bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

  ""Ergenekon adı verilen operasyonlarla ülke düzeyinde tam bağımsızlıktan, çağdaşlıktan, laik, demokratik, sosyal, hukuk devletinden yana olan, toplumda saygınlık kazanmış aydınlar, bilim insanları, yazarlar, siyasetçiler, emekli subaylar ve demokratik kitle örgütlerine karşı soruşturmalar açılmakta, gece yarısı baskınlarıyla gözaltılar gerçekleştirilmektedir. Türkiye, emperyalizme karşı mücadele vererek zafer kazanan ilk devlettir. Bu zaferin sonucunda aynı zamanda mazlum ülkelerin de önderi olmuş; çağdaş, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olarak, aydınlanma ve çağdaşlaşma yolunda büyük adımlar atmıştır. Bu ilkeleri korumak ve ülkemizin ulusal güçlerine karşı yapılan her türlü saldırıyı durdurmak üzere, güç birliği içinde 17 Mayıs 2009 Pazar günü saat 12.00'da başkent Ankara'da bir miting yapma kararı alınmıştır.''

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim