Araştırmacı bilim insanları 31.000 yıl önce yapılmış ve başarılı olmuş bir amputasyon ameliyatının izlerini keşfettiğini duyurdu.

Araştırmacı bilim insanları, Borneo'da sağlık nedenleriyle sol ayağı kesilmiş gibi görünen genç bir adamın 31.000 yıl öncesine ait iskeleti buldu. Amputasyon ameliyatı olan kişi iyileşmiş ve yıllar boyunca hayatta kalmış. Bu da o dönemde insanların etkileyici bir tıbbi bilgiye sahip olduğunu gösteriyor.

Endonezyalı ve Avustralyalı arkeologlardan oluşan bir ekip tarafından 2020'de yapıldı. İskeleti, Endonezya'nın Borneo adasındaki Doğu Kalimantan eyaletindeki Liang Tebo kireçtaşı mağarasının uzak dağlık bölgelerinde buldular. Bacaklarından birinin üçte biri açıkça eksikti. Ancak ekip, bacağın ampütasyondan sonra iyileştiğini gösteren büyümeler bulunca, epey şaşırdı. Diş minesi testleri, iskeletin yaşının 31.000 olduğunun belirlenmesini sağladı.

Bacak son derece kusursuz bir şekilde kesildiğinden dolayı bir savaşta veya bir vahşi hayvan saldırısında kesilmiş olması mümkün görünmüyor. Bütün kanıtlar, adamın bacağının sağlık nedenleri ile kesildiğini ve ondan sonra iyileşerek uzun yıllar boyunca yaşamaya devam ettiğini gösteriyor.