• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  ''Ölecekseniz ölün'' yasası Meclis'te!

  29.11.2007 09:20
  Tasarıyla ölüm aylığından, emzirme ödeneğine kadar vatandaşa yapılan ödemeler azaltılıyor. İşte dikkat çeken düzenlemeler
  Ölecekseniz ölün yasası Mecliste!
  ''Ölecekseniz ölün'' yasası Meclis'te! ''Ölecekseniz ölün'' yasası Meclis'te! ''Ölecekseniz ölün'' yasası Meclis'te!

  SOSYAL GÜVENLİK YASASI MECLİS"E GELDİ, YASA ÇIKMADAN...

  Ölecekseniz ölün, evlenecekseniz evlenin doğuracaksanız doğurun...

  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası"nda değişiklik öngören tasarı Meclis başkanlığına sunuldu. Yürürlüğü iki kez ertelenen ancak hükümetin yeniden gündeme getirdiği tasarıyla ölüm aylığından, emzirme ödeneğine kadar vatandaşa yapılan ödemeler azaltılıyor

  Anayasa Mahkemesi"nin iptal kararının ardından yürürlüğe girmesi iki kez ertelenen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası"nda değişiklik öngören tasarı, dün TBMM Başkanlığı"na sunuldu. Sosyal güvenlik açıklarının önüne geçmek üzere sistemde reform öngören hükümet, Meclis"e sevkettiği tasarıyla çok sayıda düzenlemeyi yeniden ele aldı. Ölüm aylığından, emzirme ödeneğine kadar vatandaşa yapılan ödemeleri azaltan, açıkların faturasını vatandaşa çıkartan yeni tasarı epey tartışma yaratacak gibi görünüyor. Yayımı tarihinde yürürlüğe girecek olan tasarıda dikkat çeken bazı düzenlemeler ise şöyle:

  EMZİRME PARASI İÇİN 3 AY DEĞİL 4 AY ÇALIŞILACAK

  Taslakla emzirme ödeneği alabilmek için 3 ay değil 4 ay çalışılacak. Taslağa göre, çocuğun yaşaması şartıyla doğumdan sonraki 6 ay boyunca asgari ücretin üçte biri oranında verilen emzirme ödeneğini alabilmek için, doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 3 ay olan prim ödemiş olma zorunluluğu 4 aya çıkartılıyor. Buna göre, doğumdan önceki 15 ay içinde 3 ay prim ödemek zorunluyken, yeni düzenlemede 12 ay içinde 4 ay prim ödemiş olmak gerekiyor.

  ERKEKLERE EVLENME ÖDENEĞİ VERİLMEYECEK

  Yeni düzenlemeyle, erkek çocuklara da verilen evlenme ödeneği kaldırılıyor. İş kazası ve meslek hastalığı durumunda sigortalının çocuklarına sağlanan evlenme ödeneği, sadece kız çocuklarına verilebilecek. Taslakta gelir bağlanmış eş ve çocuklara ibaresi, gelir bağlanmış eş ve kız çocuklara olarak değiştirildi. Taslağın yürürlüğe girmesiyle, erkek çocuklar evlenme ödeneği alamayacak.

  DOĞUM YAPAN KADINA ÖDENECEK PARA ÜÇTE İKİDEN, YARIYA İNECEK

  Yeni düzenlemeyle doğum yapan kadına ücretinin üçte ikisi oranında ödenen geçici iş göremezlik ödeneği, ücretinin yarısına indiriliyor.

  55 YAŞINDAN ÖNCE “ERKEN YAŞLANMA HAKKI” TANINMIYOR

  Emekli aylığı alabilmeyi düzenleyen erken yaşlanma sınırı 50 yaşından 55 yaşına çıkarılıyor. Yasada varolan, 50 yaşını doldurmuş ancak erken yaşlandığı tespit edilmiş sigortalılar diğer koşulları sağlamaları halinde emekli olabiliyorlar ve emekli aylığı alabiliyorlardı. Ancak taslak bu düzenlemeyi değiştiriyor. Buna göre, erken yaşlanma hakkından yararlanabilmek için 55 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

  1800 GÜN PRİM ÖDEMEDEN ÖLMEK YOK

  Yasada ölen sigortalının ailesine bağlanacak ölüm aylığı için 900 gün prim ödenmiş olması gerekirken, taslakla prim ödeme gün sayısı iki katına çıkarılıyor. Taslak yürürlüğe girdikten sonra ölen sigortalının hak sahipleri için ölüm aylığı en az 1.800 gün prim ödenmiş olmasını gerektiriyor.

  AMELİYAT PARASININ YÜZDE 1"İ VATANDAŞTAN ALINACAK

  Mevcut yasada katılım payı adı altında tedavi hizmeti bedelinin belli bir oranını ödeyen vatandaş, taslağın yasalaşmasıyla yatarak tedavi ücretine de katılım payı ödeyecek. Taslağa göre artık vatandaş, yatarak tedavilerin bedelinin yüzde 1"i oranında katılım payı ödeyecek.

  ÖZEL HASTANELER YÜZDE 20 FARK ALACAK

  Özel sağlık kurumları, verdikleri hizmete ilişkin bedelin yüzde 20"sini sigortalı vatandaştan talep edebilecek.

  GAZETECİLERE FİİLİ HİZMET ZAMMI YOK

  Taslağın yürürlüğe girmesiyle gazeteciler artık “yıpranmayacak”. Mevcut uygulamada 360 günlük (bir yıl) sigortalı çalışma süresinde 90 günlük fiili hizmet zammına hak kazanan gazeteciler yeni düzenlemede bu haklarını kaybediyor. Fiili hizmet zammından yararlanacak sigortalılar içinde basım ve gazetecilik işlerinde çalışanlara yer verilmedi.

  Tasarı yılbaşına kadar yasalaşacak

  ÇalIŞma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM"ye sevkedilen Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı"nın, en geç yılbaşına kadar yasalaştırılacağını söyledi. Bakan Çelik, katıldığı Türkiye İş Kurumu 4"üncü Genel Kurulu"nda, TBMM"ye sunulan tasarıya ilişkin bilgi verdi. Tasarıyı yılbaşına kadar yasalaştırmak istediklerini söyleyen Çelik, “Bayramdan önce veya bayramdan sonra 18"ine kadar bunu çıkarma imkanımız var. Aksilik olur ise yılbaşına kadar mutlaka yasalaştıracağız” diye konuştu.

  Faruk Çelik, tasarının bu aşamada da değerlendirilmeye ve katkıya açık olduğunu vurgularken SSK primi işveren payında 5 puanlık indirimle ilgili kararın ise 15 gün içinde netleşeceğini kaydetti.

  İstihdam paketi taslağında ilave edilmesi ve çıkarılması gereken konuların olduğunu ifade eden Çelik, istihdam paketini de sosyal taraflarla konuşacaklarını dile getirdi.

  Bakan Çelik, şöyle devam etti: “İstihdam paketi içinde kıdem tazminatını da tartışmayı düşünüyoruz, Sendikalarla ilgili AB normları çerçevesinde değişiklikler yapılması için komite çalışmaları devam ediyor. "Nalına da mıhına da" olacak.”

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim