• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Okyay'dan değerlendirme

  12.06.2008 19:15
  Aydın Sanayi Odası (AYSO) 2008 yılı Haziran ayı meclis toplantısı AYSO Meclis Salonu’nda yapıldı.
  Okyaydan değerlendirme
  Okyay'dan değerlendirme Okyay'dan değerlendirme Okyay'dan değerlendirme

  Aydın Sanayi Odası (AYSO) 2008 yılı Haziran ayı meclis toplantısı AYSO Meclis Salonu"nda yapıldı. AYSO Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel başkanlığında gerçekleşen toplantıya AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu ve AYSO üyesi işadamları katıldı. Toplantının davetlisi olarak Aydın"a gelen Kale Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, son dönemde dünya ve Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
  Toplantının açılışında konuşan AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu, 1 Ocak 2008 tarihinde Aydın"da bağımsız bir sanayi odasının kurulmasının ardından, üyelerine yönelik bilgilendirme toplantılarına hız verdiklerini söyledi. Bu kapsamda bölge ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlamış ve marka oluşturmuş olan Kale Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay"ı Aydın"a davet ettiklerini açıklayan Çerçioğlu, “Sağ olsun kendisi bizi kırmayarak tecrübe ve birikimlerini paylaşmak üzere ilimize geldi. Aydın"daki ekonomik faaliyetlerin sadece yüzde 10"unu sanayi oluşturuyor. Geriye kalan yüzde 50"lik bölümü tarımsal faaliyetler, yüzde 40"ını da turizm ve hizmet sektörü oluşturuyor. 2007 yılından ilimizin toplam ihracat potansiyeli 450 milyon dolar. Bu rakam Balıkesir, Muğla ve Uşak gibi önemli üç ilimizin toplam rakamına eşit olması bakımından, bizim için hayli önemli. İlimizdeki sanayi faaliyetlerinin yüzde 80"ini tarımsal sanayi faaliyetleri oluştururken, bunu tarımsal makine üretimi ve madencilik sektörü izliyor” dedi.
  2008 yılının dünya ve Türkiye ekonomisi için önemli bir dönüşüm yılı olarak yaşanmakta olduğuna işaret eden Kale Şirketler Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, dünya ekonomisinin 2008 yılında önemli kriz riskleri ile karşı karşıya kalırken, Türkiye ekonomisinin iç ve dış gelişmelerin etkisi ile geçmiş yılların performansından uzak bir yıl yaşamakta olduğunu söyledi. Siyasi alanda oluşan belirsizliklerin de ekonomi üzerinde olumsuz etki oluşturmakta olduğuna dikkat çeken Okyay, “Türkiye ekonomisi 2001 yılı krizinden sonra uygulanan program ve politikalar ile bir iyileşme ve normalleşme dönemine girdi. Dünya ekonomisinde 2006 sonuna kadar yaşanan koşullar da bu iyileşme ve normalleşmeyi olumlu etkiledi. 2007 yılından itibaren ekonomik performans zayıflamaya başladı ve dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanma ve oluşan siyasi belirsizlikler nedeni ile ekonomi önemli ölçüde yavaşlamaya oldu. 2006 yılı üçüncü çeyreğinden itibaren yerini ekonomik performansın zayıfladığı bir sürece girildi. Performansın zayıflamasına yol açan önemli nedenler bulunmakta. 2006 yılı Mayıs ayından itibaren dünya ekonomisindeki uygun koşullar yerini yavaşlama ve artan enflasyonlu bir döneme bırakmakta. Bu yeni koşullar Türkiye"de de ekonomiyi yavaşlatırken, enflasyonu arttırmakta. Reformlar yavaşladı. Sosyal güvenlik, enerji, vergi, istihdam, tarım kesimi gibi alanlarda reformlar 2 yıllık bir gecikmeye uğradı” dedi.
  SİYASİ GERİLİMLER EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
  2006 yılı Mayıs ayında yaşanan Danıştay saldırısından itibaren siyasi gerilim artmakta ve ortaya çıkan gerilim ile belirsizliğin Türkiye"nin risk primini arttırmakta olduğunu iddia eden Okyay, “2007 yılının tamamı Cumhurbaşkanlığı ve seçim tartışmaları ile geçmiş sonrasında ise yeni anayasa, türban ve son olarak AK Parti"nin kapatma davası gerginliği ve belirsizliği ortaya çıktı. Bu belirsizlik ortamında ekonomik aktörler de daha temkinli bir yaklaşım içine girdi. Ekonomik aktörlerin artan oranda kriz beklentisini seslendirmeleri karşısında tüketici güveni de hızla azaldı ve tüketicilerin bu güven kaybı ile tüketim eğilimleri hızla yavaşladı. 2006 yılından itibaren AB çapası zayıflarken, IMF ile anlaşmanın sona ermesi ardından ekonomik beklentileri güçlendirecek bir çapa kalmadı. Bu da ekonomik aktörlerin orta vadeli kararlarını olumsuz etkilemekte. İçinde bulunduğumuz siyasi ortam uygun koşulların hemen oluşturulmasını engelliyor” diye konuştu.
  AK PARTİ"NİN KAPATILMASI RİSKLERİ ARTIRIR
  AK Parti"ye karşı açılan kapatma davasının olası sonuçları ekonomi üzerinde farklı etkiler oluşturabileceğinden söz eden Okyay, olası bir kapatma durumunda 2008 yılı sonbaharında yerel seçimler ile birleştirilmiş bir ara veya genel seçim yapılması ihtimalinin yüksek olduğunu ileri sürdü. Böyle bir siyasi süreçte ekonomik belirsizliklerin artması ile ekonomide yavaşlama etkisinin daha fazla hissedileceğinin altını çizen Okyay, şöyle konuştu: “Yaşanan belirsizlik 2001 yılından bu yana ilk kez siyaseti yeniden ekonominin önüne taşıdı ve ekonomiye ilişkin öngörüler yaparken siyaset en önemli belirleyici haline geldi. Türkiye ekonomisi için kısa vadeli öngörüler vadesi 2009 Mart ayı sonuna kadar olan dönemi kapsıyor. Bu döneme ilişkin olarak da iki ana senaryo öngörülmekte. Her iki senaryo da global koşullar aynı etkiyi yaparken, siyasi gelişmelere bağlı olarak birinde iyileşme dönemine geçiş, ikincisinde ise belirsizlik ve risk priminde artış öngörülüyor. Yavaşlama ve artan enflasyon etkisi yaşanacak. Sıkı para ve yüksek faiz politikası sürecektir. Global yavaşlama nedeni ile dış talepte, sıkı para politikası nedeni ile iç talepte yavaşlama olacaktır. Buna ilaveten siyasi olarak AK Parti"nin kapatılması halinde kurulacak yeni parti ile siyasi sürecin devam ettirilmesi risk primi azalacaktır. AK Parti"nin kapatılması halinde ise siyasi belirsizlik artacak ve yerel seçimler ile birleştirilmiş bir ara veya erken genel seçim kaçınılmaz olacaktır”
  Yapılan konuşmaların ardından AYSO Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel ve Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu tarafından Kale Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay"a işlemeli bir seramik tabak hediye edildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim