İOKBS BURS ÜCRETİ NE ZAMAN YATACAK? Milyonların gözü MEB’te! 5-6-7-8-9-10-11 sınıf bursları ne zaman yatacak? İOKBS BURS ÜCRETİ NE ZAMAN YATACAK? Milyonların gözü MEB’te! 5-6-7-8-9-10-11 sınıf bursları ne zaman yatacak?

MEB ile Diyanet arasında imzalandıktan sonra yargıya taşınan ‘manevi danışman’ adı altında okullara imam ve vaiz görevlendirilmesine ilişkin ÇEDES protokolü hakkındaki suç duyurusu dilekçesinin ‘işleme konulmamasına’ karar verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı ilçe spor müdürlükleri, gençlik merkezleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Diyanet Gençlik Merkezleri iş birliğinde yürütülen ÇEDES projesi ile ‘manevi danışman’ adı altında imam ve vaiz görevlendirilmesine karşı HKP’nin protokolü uygulayan il valileri, il milli eğitim müdürleri ve il müftüleri hakkında bulunduğu suç duyusunun ‘işleme konulmamasına’ karar verildi.

‘LAİKLİĞE’ AYKIRI DEĞİLMİŞ

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, kararda “Çocuklara ve gençlere milli, manevi ve ahlaki değerlerin benimsetilmesinde destek olmak amacıyla resmi kurum olan milli eğitim müdürlükleri ile müftülüklerin ortak çalışma yürütmesinin başlı başına Atatürk ilke ve inkılaplarına, laiklik ilkesine ve çağdaş bilim ve eğitim esaslarına aykırılık teşkil etmeyeceği gerçeği dikkate alındığında; il valileri, il milli eğitim müdürleri ve il müftülerinin bu süreçte görevlerinin gereklerini aykırı hareket ettiklerine ve ihbar edilen diğer suçları işlediklerine ilişkin iddianın soyut ve genel nitelikte bulunduğu, somut bilgi ve belgeye dayanmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine ver yerildi.