Güney Afrika’da 85 sterlin yardım parası alan bir üniversite öğrencisine yanlışlıkla 850 bin sterlin yatırılması ülkede gündem oldu. 27 yaşındaki öğrenci hesabına yatan parayı özel jetlere, partilere ve tasarım kıyafetlere harcadı.

Güney Afrika’da 85 sterlin yardım parası alan bir üniversite öğrencisine yanlışlıkla 850 bin sterlin yatırılması ülkede gündem oldu. 27 yaşındaki öğrenci hesabına yatan parayı özel jetlere, partilere ve tasarım kıyafetlere harcadı.

Posta.com.tr/ Güney Afrika’daki Walter Sisulu Üniversitesi'nde okuyan muhasebe öğrencisi 27 yaşındaki Sibongile Mani, her ay 85 sterlinlik yardım parası alıyordu. Bankada meydana gelen karışıklık nedeniyle öğrencinin hesabına 850 bin sterlin yardım parası yatınca, Sibongile hatırı sayılı bir savurganlığa imza attı.

Aniden lüks uçuşlara, tasarımcı kıyafetlere para harcamaya başlaran Sibongile, arkadaşlarına da yeni iPhone’lar hediye etti ve lüks partiler verdi. Bu durum elbette dikkat çekiciydi. 73 gün boyunca lüks yaşayan Sibongile, toplamda 50 bin sterlin harcadı.

Öğrencinin kendisi ve arkadaşlarının ülkede çapındaki lüks partilere katılması için özel jetler kiralaması şüphelerin artmasına neden oldu. Sibongile, en sonunda hesabında 810 bin sterlin olduğunu gösteren bir makbuzu sosyal medya hesabında paylaşınca yakayı ele verdi.

Güney Afrika Öğrenci Kongresi şube sekreter yardımcısı Samkelo Mqhayi, Sibongile’i Ulusal Öğrencilerin Mali Yardım Programına bildirdi. Mqhayi,’Arkadaşlarına sürpriz doğum günü partileri verdi ve onlara pahalı hediyeler aldı. Lüks uçuşlarla onları etkinliklere yolladı. Banka makbuzu sızdırıldığında hesabında 810 sterin bakiye olduğunu gördüm. Hemen yetkilileri aradım ve kayıtlarını kontrol ettiler. Ona 850 bin sterlin yatırdıklarını doğruladılar’ dedi.

Öğrencinin bir arkadaşı ise şunları söyledi:“Aksesuarları ve güzel elbiseleri için göz alıcı oldu. Piyangoyu kazanmış olabileceğini düşündük. O parayı aldığında piyangoyu da kazandığını düşünmüş olmalı.”Mani, Hawks'ın Ciddi Ticari Suç Birimi tarafından tutuklandı. Hatayı bildirmemek ve 73 gün içinde büyük miktarda para harcamakla suçlandı.

Sibongile Mani'yi suçlu bulan Doğu Londra Bölge Mahkemesi Hakimi Twanette Olivier, harcamaların "ihtiyaç olmadan açgözlülükten ilham aldığını" söyledi.Mani hırsızlıktan suçlu bulunarak beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.