Üniversite öğrencilerini bu yıl her zamankinden daha zor bir ‘barınma sınavı’ bekliyor. Kiralardaki fahiş fiyatlar nedeniyle öğrenciler ev kiralamaya yanaşmıyor, devlet yurtlarında kapasite sınırlı, özel yurtlarda da fiyatlar oldukça zamlandı. Öğrenci bu yıl hem yer bulmakta hem de bulduğu yeri bütçesine uydurmakta zorlanacak. Öğrenci şehirlerinde kiralarda durum ne, yükseliş bekleniyor mu, yurtlarda fiyatlar ne kadar? Öğrenciler için araştırdık... Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberi...

Üniversite sınavları tamamlandı, öğrenciler tercihlerini yaptı ve yerleştirme sonuçları açıklandı. 832 bin 892 öğrenci bu yıl üniversiteye kayıt hakkı elde ederken, şu anda yükseköğretim kurumlarında 3.8 milyon öğrenci eğitim görüyor. Hem devam eden öğrencileri hem de yaşadığı şehrin dışında bir okula yerleşen yeni öğrencileri bu yıl her zamankinden daha zor bir ‘barınma sınavı’ bekliyor. Kiralık ev sorunu ülke gündeminde. Yurtlarda da kapasite talebi yeterince karşılamıyor. Devlet yurtlarında henüz başvurular açılmadı, özel yurtlarda da fiyatlar oldukça zamlandı. Kısaca hem kalacak yer bulmak hem de ücretini bütçeye uydurmak bu yıl çok zorlaştı.

İLK SEÇENEK

Öğrenciler, ilk etapta devlet yurtlarına yöneliyor. Ancak Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) başvuru süreci henüz başlamadı. Üniversitelerin kendi bünyelerinde bulunan yurtların da mevcut kayıtlı öğrencilerle neredeyse dolu olduğu bilgisi paylaşılıyor. Yaklaşık 35 bin kapasitesi bulunan vakıf üniversitelerinin yurtlarında da ise fiyatlar özel yurtlarla yarışıyor. Devlet yurdunda ya da üniversitelerin kendi yurtlarında yer bulamayan öğrenciler için özel yurtlar da bir seçenek. Ancak yurtlarda da fiyatlar yükseliyor. Yurtlarfiyatlar internet sitesinin Kurucusu Tuğrul Arslan, özel yurtlarda ücretlerin geçen yıla göre yüzde 135 daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Özel okullarda 'yemek ve yardımcı kaynak' isyanı Özel okullarda 'yemek ve yardımcı kaynak' isyanı

KİRALARDA ÜNİVERSİTE ARTIŞI

Devlet yurtları ve özel yurtlarda yer bulamayanlar ya da yurt yerine evde kalmak isteyen öğrenciler, kiralık eve yöneliyor. Hem kiralık ev yok hem de fahiş fiyat sorunu var. Halihazırda yüzde 150’leri aşkın zamlanan kiralara bir de öğrencilerin talebi eklenince fiyatlar daha da yükselecek. Kısaca öğrenci hem kiralık evi zor bulacak hem de fahiş kiralar bütçesini sarsacak. Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Türkiye genelinde kiralar son 1 yılda yüzde 153 artış gösterdi. Ortalama metrekare kira bedeli 49.05 lira, ortalama kira 5 bin 396 lira. Fiyat artışı devam ediyor ama artış hızı yavaşlıyor. Son çeyrekteki piyasa hareketliliği nedeniyle ekimde tekrar küçük bir yükselme yaşamasını öngörüyoruz” dedi.

NERELER HAREKETLİ?

Öğüt, üniversite nedeniyle ülke içerisinde ciddi bir göç hareketliliği yaşandığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Bu hareketlilikten İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere öğrenci nüfusunun yoğun olduğu iller önemli ölçüde etkileniyor. Ağustos-eylül itibarıyla bu illerde kira talebi yükseliyor, bu durum da doğal olarak fiyatlara yansıyor. İstanbul’da; Ataşehir, Avcılar, Bahçelievler, Beşiktaş, Ankara’da; Çankaya, Altındağ İzmir’de; Balçova, Bornova, Buca gibi öğrenci nüfusunun yüksek olduğu ilçelerde kiralar yükselme eğilimi gösteriyor. Eskişehir, Konya, Isparta, Erzurum, Antalya, Samsun, Kocaeli, Sakarya gibi ‘öğrenci şehri’ denilebilecek illerde de bu dönemde kiralarda artış eğilimi var.”

EV SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT!

YURT SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER