Google, dijital içerik üreticilerine her yıl 74 milyon dolar ödeme yapacak Google, dijital içerik üreticilerine her yıl 74 milyon dolar ödeme yapacak

Öğrenciler Haziran ayının hemen başında yaz tatiline çıkmışlardı. Nitekim yaz tatilinin sona ermesine artık çok kısa bir süre kaldı. Çünkü Eylül ayına girdik. Fakat okulların açılması biraz gecikebilir. Çünkü 2020 yılında hayatımıza giren koronavirüs tehdidi yeni varyasyonu ile tekrardan yayılmaya başladı.

Öncelikle ABD’de patlak veren yeni varyant bazı eyaletlerde okulların açılmasını geciktirdi. Avrupa’ya da sıçrayan yeni varyant yüzünden bazı bölgelerde okulların açılması tedbir amaçlı Ekim ayına ertelendi. Peki ama Türkiye?

Hali hazırda bu varyant ülkemizde görülmüş değil. Lakin tek bir kişide bile ortaya çıkması o şehir ve hatta o bölgedeki okulların açılmasını geciktirebilir. Hatırlanacağı üzere 2020 yılı Mart ayında ortaya çıkan ilk vakadan ötürü okullar direkt olarak kapanmıştı.

Avrupa’da bazı bölgelerde görülen bu virüs henüz ülkemize gelmiş değil. İyi haber bu. Gelmesi halinde okulların açılmasında gecikmeler olabilir. Ya da maske zorunluluğu gibi kurallar geri dönebilir. Bu tamamen MEB’in elinde. Fakat Avrupa tedbir olarak okulların açılmasını erteledi. Sonuç olarak şimdilik tespit edilen vaka yok. Lakin okulların açılmasına da henüz 1 hafta var.

Dileriz vaka çıkmaz ve eğitim aksamadan devam eder. Lakin aksi bir durumda, okulların bu virüsün yayılması için en uygun yer olacağını unutmamak gerekiyor. Malum hala sınıflarda yüksek sayıda mevcutla ders işleyen okullar var.