İş yeri ya da kafe gibi kalabalık ortamlarda sıcak içecekleri içmek için karton bardak kullanılıyor. Karton bardaklar pratik kullanımı sebebiyle çok sık tercih ediliyor. Günlük hayatınızda kahve ve çay gibi sıcak içecekleri içmek için kullandığınız karton bardaklar üzerinde yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlar tehlikeli gerçeği ortaya çıkardı. Sıcak içecekleri karton bardak kullanarak tüketmenin kanserojen olduğu açıklandı.

 Tek kullanımlık karton bardaklar genellikle kahve ve çay gibi sıcak içecekleri tüketmek için tercih ediliyor. Ancak tek kullanımlık karton bardaklar sağlığı ciddi anlamda tehdit ettiği ortaya çıktı.

Kolayca bulunabilmeleri, uygun fiyatlı olmaları, hafif olmaları ve nem, oksijen ve mikrobiyal varlıklara karşı başarılı bir şekilde bariyer görevi görmeleri nedeniyle, içeceklerde ve gıda paketleme sürecinde popülerlik kazanan karton bardakların küçük plastik parçacıkları, zararlı iyonları ve ağır metallerin, sıvıya geçmesine neden oluyor. Bu da vücutta birikerek, ileriki yıllarda sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, karton bardakların sağlık açısından zararlarını Posta.com.tr okurları için detaylarıyla anlattı.

Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden üç araştırmacının yaptığı bir çalışma, tüm dünyada bu kadar yaygın halde kullanılan karton bardakların taşıdığı gizli tehlike açığa çıktı. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu sosyal medya hesabından karton bardakların zararlarına dikkat çekti. Doç. Dr. Yılancıoğlu'nun paylaşımı şu şekilde:

Bu paylaşımın ardından karton bardakların tehlikesi sosyal medyanın gündemine oturdu.

KULLANIM SÜRESİ ARTTIKÇA ZARARI DA ARTIYOR

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral'da "Dayanıklılık sağlamak için iç yüzeyinin polietilen plastik ile kaplanan karton bardaklar, sıcak suya maruz kalınca, içindeki plastik ve kimyasal maddelerin, sıcak içeceğimize geçmesine neden olmaktadır. Sıcaklık ve kullanım süresi arttıkça, zararlı etkisi de daha fazla artıyor" ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

Prof. Dr. Vedat Göral, " 15 dakika boyunca sıcak sıvıya maruz kalmak, plastik kaplı tek kullanımlık kağıt bardakların küçük plastik parçacıkları, zararlı iyonları ve ağır metallerin, sıvıya geçmesine neden oluyor. Bu da, vücutta birikerek, ileriki yıllarda sağlık sorunlarına neden olabiliyor" diye konuştu.

AK Parti’den Büyük İstanbul Buluşması! 2023 seçimi çalışmalarına start verildi AK Parti’den Büyük İstanbul Buluşması! 2023 seçimi çalışmalarına start verildi

KARTON BARDAKTA BULUNAN MADDELER HASTA EDİYOR

Karton bardak üzerinde yapılan araştırmalara değinen Prof. Dr. Göral, bu maddelerin yutulmasına yol açarak üreme kusurları, kanser ve hatta nörolojik bozukluklar geliştirme riskini artırabileceğini söyledi. Konu ile ilgili konuşan Prof. Dr. Göral şu ifadeleri kullandı:

Uluslararası bir pazar araştırma şirketi olan Imarc Group'a göre, 2019 yılında dünya genelinde çay, kahve, çikolata, meşrubat ve çorba gibi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi için yaklaşık 264 milyar kağıt bardak üretildi. Imarc'a göre tüketiciler, dünya çapında artan paket servis ve yemeye hazır gıda trendinin teşvik ettiği taleple birlikte, yoğun yaşam tarzları ve yoğun programları nedeniyle kağıt bardak kullanıyor. Karton bardaklar, ayrıca temizlik gerektirmez ve kullanımdan sonra kolayca atılabilir.

Ancak, Sudha adlı bir araştırıcı, mikroplastikler, iyonlar gibi kirletici maddeler, paladyum, krom ve kadmiyum gibi toksik ağır metaller ve ayrıca hidrofobik (su itici) olan ve hayvanlar alemine geçebilen organik bileşikler için, taşıyıcı görevi görüyor" diyor. Zaman içinde düzenli olarak alındığında, sağlık üzerindeki etkileri, ileriki yıllarda ciddi olabilir.

Tek kullanımlık kağıt bardaklar, çöplükte ayrışmazlar ve geri dönüştürülemezler. Bu nedenle onlar için ancak daha fazla ormansızlaştırmayla karşılanabilecek sürekli ve artan sorunlar da neden olabilmekle beraber çevre ve doğayı kirletebiliyor.

KARTON BARDAKLARA ALTERNATİF ÖNERİ UZMAN İSİMDEN GELDİ

Prof. Dr. Göral karton bardak tehlikesine dikkat çektikten sonra kritik bir öneride bulundu. Cam bardak ve fincanların daha yararlı olduğunu sözlerine ekleyen Göral, "Karton bardakların bu olumsuz etkileri nedeni ile, cam bardaklar veya fincanların kullanılması daha yararlıdır. Karton bardak kullanılacaksa, kaliteli ve tehlikeli kimyasal içermeyen yapıda olmalıdır. Özellikle küçük çocukların ve gençlerin, mümkünse her gün karton bardak kullanmamaları gerekir. Sadece, Piknik yapılan yerlerde ve özel toplantılarda, kullanılmasını önermekteyim" ifadelerini kullandı. DHA