• BIST 107.896
 • Altın 151,380
 • Dolar 3,6601
 • Euro 4,3285

  ODTÜ'de gergin toplantı

  01.02.2008 15:20
  Üniversitelerarası Kurul, türban sorununu konuşmak üzere toplandı.
  ODTÜde gergin toplantı
  ODTÜ'de gergin toplantı ODTÜ'de gergin toplantı ODTÜ'de gergin toplantı

  Üniversitelerarası Kurul, türban sorununu konuşmak üzere toplandı. Rektörlere toplantıya katılmama çağrısı yapan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, sürpriz bir şekilde toplantıya katıldı. Ancak Özcan'ı toplantının yapıldığı ODTÜ'de bir sürpriz bekliyordu. Özcan başkan olmadan önce yıllarca hocalık yaptığı üniversitede bu kez protestolarla karşılandı. Özcan toplantıdan önce bir konuşma yaparak kurula siyaset yapmayın uyarısında bulundu: Burası akademik kurul. Kurul toplantının ardından bir bildiri yayınlayarak türbanla ilgili düzenlemenin laikliği kaldırma çabaları olduğunu açıkladı.


  Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) türban gündemli olağanüstü toplantısı gergin başladı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK)Başkanı Yusuf Ziya Özcan, toplantının yapıldığı salona girmeden önce salon önünde toplanan ODTÜ'lü akademisyenler "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganı attılar.

  Toplantıdan sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

  "Yüce Türk ulusu ve laik ülkemiz önünde tarihsel bilinç içinde şu bildiriyi hazırlamıştır.
  Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ve kanunlarında yapılmak istenen değişiklik laikliği kaldırma çabalarını artıracaktır.
  Türkiye"nin din devletine dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır.
  Bu değişikliğin tüm kamusal alanları kapsam alınacağı düşünülmektedir.
  Sadece Üniversitelerde kalacağı öngörüsü yanlıştır.
  Üniversiteler inançların değil bilimsel özgürlüklerin yaşanacağı yerlerdir.
  Öğrenciler türbanlı ya da türbansız olmadıklarına dair ayrımı bundan sonra yaşayacaklardır.
  Üniversitelerarası Kurul, bu değişiklik ile cumhuriyetin kazanımlarını kaybettireceğini düşünmektedir. Ve herkesi bir kez daha uyarmayı kararlaştırmıştır."

  ÜNİVERSİTELER SADECE KOCA KOCA BİNALAR DEĞİL

  YÖK Başkanı Özcan ise, ÜAK'ın akademik konuları tartışmak üzere kurulduğunu dile getirerek, Kurul'un sorumluluk kapsamı dışındaki konuları tartışmasının hukuki sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.YÖK Başkanı Özcan şunları söyledi:
  Bildiğiniz gibi üniversitelerimizin birçok sorunları vardır. Toplumun birçok kesiminin üniversitelerden beklentileri vardır. Üniversitelerimizi bu kadar önemli yapan onların yerine getirilmesi beklenen kritik görevlerdir.

  Üniversiteler ufuk çizgisidir: Üniversitelerde gençlerimiz içinde yaşadıkları toplumu yüceltecek donanımlar kazanırlar. Üniversiteler koca koca binalar, deneylerde kullanılan araçların bulunduğu yerler değildir.

  GENÇLERE ÖZGÜRLÜK ORTAMI SAĞLAYALIM
  Gençlerimize ve bilim insanlarımıza özgürce araştırma imkanı, elde ettikleri sonuçları özgürce tartışacak ortamlar sağlamazsak bunların hiç birini elde edemeyiz

  Üniversiteler tartışma ve eleştirilerden korkulmayan ortamlardır. Üniversiteler dil, din ve ifade hürriyetinin en üst seviyede yaşandığı ortamlar olmalıdır. Üniversite mensupları sadece üniversitelerin kurumsal sorunlarda değil, ülkenin tüm sorunları konusunda karar vericilere ışı tutmalıdır.

  BURASI AKADEMİK BİR KURUL
  Üniversitelerin toplumsal polemiğin içindeki dil sarmalı içinde kalması onları zedeler. Farklı düşünceleri hoşgörü ile karşılama konusunda üniversiteler önemli görevler düşmektedir:

  Herkes sloganlaştırılmış söylem yapma hakkına sahiptir: Ancak bu üniversitelerde yapılırsa üniversiteler zedelenir:

  Sayın üyeler 2543 sayılı kanuna göre Üniversiteler Arası Kurul akademik bir kurul olup akademik çalışmalarla ilgili çalışma yapar. Üke gündeminde olan bir konu bu kurulda tartışılmamalıdır: Üniversitelerarası Kurul'un ilgi alanına girmeyen konuları gündemine alması kurumu zedeleyecektir.  YÖK Başkanı Özcan, ÜAK Kurulu'nun yapıldığı salona girmeden önce salonda önünde toplanarak "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganı atan ODTÜ'lü akademisyenler, konuşmasının ardından da Özcan'ı sloganlarla protesto ettiler. Ayrıca Kurul üyeleri, konuşmadan sonra YÖK Başkanını alkışlamadı.
  Kampüs içinde de öğrenci grupları protesto gösterisi düzenlerken geniş güvenlik önlemleri alındı.

  ODTÜ REKTÖRÜ AKBULUT: "GEÇLİĞİN SOKAĞA TAŞMA RİSKİ VAR"

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, türban nedeniyle yaşanan gerginliğinin üniversite gençliğinin sokağa taşmasına neden olabileceğini belirterek, "Hep beraber bu gerginliğe son vermeliyiz. Toplumsal mutabakat arayalım" dedi. Akbulut, Meclis'in türban konusunu aceleye getirmemesi gerektiğini vurguladı.

  Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısı ODTÜ'de başladı. Toplantı öncesi açıklamaya yapan ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversite gençliğinin her zaman sokağa taşma riskinin bulunduğunu kaydetti. Akbulut, "Ekonomik kriz kapıdayken gençlerin sokağa çıkma riski vardır. Gençler 60'lı, 70'li ve 80'li yıllarda da sokağa taşmışlardır. Şuanki ortamda bir gerginlik yaratılması 2001'deki çöküşe benzer bir çöküş ihtimalini arttırıyor. Türkiye'nin ve üniversitelerin huzura ihtiyacı var" diye konuştu.

  "YAŞANAN GERGİNLİĞE MECLİS KATKI YAPMAMALI"

  Yaşanan gerginliğe Meclis'in katkı yapmaması gerektiğini dile getiren Akbulut, "Gençliğin sokağa taşma tehlikesini görüyoruz. Hep beraber bu gerginliğe son vermeliyiz. Toplumsal mutabakat arayalım" dedi

  Gazetecilerin, TKP'li bir grup öğrencinin türbana karşı ODTÜ'de gösteri yapmasını hatırlatması üzerine, söz konusu öğrenciler hakkında soruşturma açılmayacağını bildirdi. Akbulut, üniversitelerin inancın yaşandığı yer değil, özgürce dile getirildiği yerler olduğunu belirterek, "İnancın dile getirilmesi suç değildir, fakat bu yaşamak oluyor" dedi.

  YÖK BAŞKANI'NIN KATILMASINI SAMİMİ BULUYORUZ

  Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın Kurul toplantısına katılmasını samimi bulduğunu söyledi.

  Üniversitelerarası Kurul öncesi açıklamalarda bulunan ÜAK Başkanı Akaydın, "YÖK Başkanı Özcan bizleri arayarak, 'Bu gergin ortamda bu toplantı yapılmazsa daha iyi olmaz mı?' dedi. Bizde kendisine toplanmak istediğimizi belirttik" dedi. Akaydın, YÖK Başkanı Özcan'ın Kurul'a katılmasını samimi bulduğunu söyledi.

  YÖK BAŞKANI: "SİCİL AMİRİYİM, HER ZAMAN ARARIM”

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) öncesi “toplantıya katılmamaları için rektörleri aradığı” iddialarına ise, “Sicil amiriyim her zaman ararım” yanıtını verdi. (Hürriyet)

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim