• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Oda'dan üreticilere uyarı

  12.02.2009 16:22
  Söke’de pamuk çırçır ve prese işi yapan bir firma 2008 yılı ürünü kütlü pamuk alımları ile ilgili tescilini yaptırmayınca; pamuğunu bu firmaya veren çok sayıda üretici mağdur oldu.
  Odadan üreticilere uyarı
  Oda'dan üreticilere uyarı Oda'dan üreticilere uyarı Oda'dan üreticilere uyarı

  Firmaya pamuğunu veren üreticiler borsa alım satım belgesi veya müstahsil makbuzunu alamazken; destekleme primleri için müracaatta bulunamıyorlar. Üreticiler Söke Ticaret Borsası"na ve Söke Ziraat Odası"na konuyla ilgili şikayetlerini ilettiler. Üreticilerin yaşadığı sıkıntıları değerlendirmek ve uyarıda bulunmak üzere Söke Ticaret Borsası yönetimi ile Söke Ziraat Odası yönetimi toplantı düzenledi.
  Gerekli girişimleri yaptıklarını hatta konuyu Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı"na da bildirdiklerini ifade eden Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık; “Biz, Borsa olarak sözü geçen firma ile ilgili olarak iki yıldır çeşitli problemler yaşıyoruz. Üreticilerin sıkıntısı Söke Ziraat Odası"na da yansımaya başladı. Üreticilerimizin mağduriyetini giderme ve sorunu çözme noktasında Borsamız elinden geleni yapıyor. Ben Sökeli üreticilerden şunu istiyorum. Yıllardır Söke"de tanıdığınız, çalıştığınız firmalar ile çok büyük memnuniyetsizlikler yaşamamışlarda kendilerini maceraya atmasınlar. Firma ile üretici arasındaki sorun mutlaka aşılacaktır, üretici de er ya da geç hakkını alacaktır. Verilen hakların geri alınamayacağı gibi kimsenin hakkı da kimsede kalmaz” dedi.
  Üreticinin firmanın müstahsil makbuzu verememesinden dolayı yaşadıkları mağduriyetin kendilerine de yansıdığını dile getiren Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek; firma ile görüştüklerini ve üreticilerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istediklerini söyledi. Muhsin Örnek; “Tarım zor bir iş. Ürettiğiniz ürünü pazar ayağında güvenilir bir yere vermezseniz bütün emeğiniz, alın teriniz yok olur gider. Çiftçilerimizin malını verirken seçici olmaları gerekir. Oda olarak bizim bir yaptırım uygulamamız söz konusu değil ama çiftçimizin mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında görüşmeler ve girişimlerimiz devam ediyor. Üreticilerimizin zaten zor durumdayken bu tür sıkıntılar yaşaması bizi üzmektedir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim