• BIST 110.248
 • Altın 155,354
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  Oda'dan kriz değerlendirmesi

  22.01.2009 09:00
  Koçarlı Esnaf Odası'ndan kriz değerlendirmesi
  Odadan kriz değerlendirmesi
  Oda'dan kriz değerlendirmesi Oda'dan kriz değerlendirmesi Oda'dan kriz değerlendirmesi

  Koçarlı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Gökçen, dünya genelinde hissedilen ekonomik krizden Koçarlı esnafınında ettilendiğini belirterek, “Esnaf ve sanatkar dar sermayesine, özverili çalışmasına ve istihdam yaratmasına rağmen krizlerden en fazla etkilenen kısım olmuştur" dedi.
  Hasarların giderilmesini hızlandırılmak için kalıcı ve yapısal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Gökçen, "Esnafımız içinde bulunduğu durum sebebiyle bir çok iş yerinden işçi çıkarılmasına sebep olmuş, çok iyi niteliklere sahip eğitilmiş iş güçleri bile işsiz kalmışlardır. İşsizliğin önlenmesi yeni istihdam alanlarının açılması bugün ülkemiz önünde bulunan ve çözüm bekleyen problemlerden biridir. Ülkemizde istihdamın canlandırılması ve işsizliğin önlenmesinde esnaf ve sanatkarlar kesimi büyük rol oynamaktadır. İşsizliğe çözüm aranırken esnaf ve sanatkarlar kesiminin istihdam yaratma kapasitesi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. İstihdamın artırılabilmesi için değişik teşvik yöntemleri ile kriz ortamından çıkartılmalı ve yeniden üretime dönmeleri sağlanmalıdır” diye konuştu.
  Esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla TESK tarafından ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde yoğun şekilde girişimler yapıldığını hatırlatan Göçne, bu girişimler sonucunda KOSGEP tarafından imalatçı esnaf ve sanatkara yönelik yeni bir kredi faiz desteği programı başlatıldığını hatırlattı. Bu imkandan küçük esnafın da yaararlandırılması gerektiğini savunan Göçen, “İmalatçı esnaf ve sanatkardan sonra hizmet sektöründe çalışan esnaf ve sanatkarlara da sıfır faizli kredi verilmesi gerekmektedir. Esnaf ve sanatkarın rahat nefes alması için bu ekonomik kriz ortamında 2 milyon esnafa 2 katrilyon sıfır faizli kredi verilmesini uzun zamandan beri dile getiriyoruz. Bu kredi ile işten çıkışlar azalacak ve kepenk kapatmaların bir nebzede olsa önüne geçilecektir” ifadelerini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim