• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Öcalan'ı artık sınırlayamacaklar!

  27.04.2012 11:51
  Kamuoyunda Haberal teklifi olarak bilinen ve tutuklu ve hükümlülerin hasta yakınlarını ziyaret edebilmelerine imkan sağlayan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı...
  Öcalanı artık sınırlayamacaklar!
  Öcalan'ı artık sınırlayamacaklar! Öcalan'ı artık sınırlayamacaklar! Öcalan'ı artık sınırlayamacaklar!

  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar, bu düzenlemeden yararlanamayacak. Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın, avukatlarıyla görüşmesine sınırlama getiren madde, kanun metninden çıkartıldı.

  Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilenler hariç, yüksek güvenlikli ceza infaz kurumunda bulunanlar da dahil, güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla tehlikeli olmayan hükümlüye; jandarma refakatinde, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü nedeniyle cenazesine katılması için yol süresi dışında 2 güne kadar izin verilebilecek.

  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilenler dışındaki hükümlü, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla; anne, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşinin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalıklarının bulunması nedeniyle, hasta ziyareti için de yol süresi dışında 1 güne kadar izin alabilecek. İzin, hasta olan her kişi için bir defa verilecek.

  HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU YURTDIŞINA ÇIKAMAYACAK

  Hükümlü, izin süresi içinde gece konaklaması gerekirse bulunduğu yerdeki cezaevinde, cezaevinin olmaması durumunda ise kolluk tarafından güvenli görülen yerde kalacak. Hükümlünün hasta ziyareti için yurtdışına çıkmasına izin verilmeyecek.

  Hükümlü için getirilen hasta ziyareti izni, tutuklu için de uygulanacak. Buna göre, tutukluya; anne, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak ağır hasta olduğunun sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi durumunda, soruşturmanın güvenliği bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla, jandarma refakatinde yol süresi dışında, hasta ziyareti için 1 güne kadar izin verilebilecek. Tutukluya, her bir ağır hasta yakını için bir defa izin verilecek.

  Tutuklu da hükümlü gibi izin süresi içinde gece konaklaması gerekirse bulunduğu yerdeki cezaevinde, cezaevinin olmaması durumunda ise kolluk tarafından güvenli görülen yerde kalacak. Tutukluya, hasta ziyareti için yurtdışına çıkmasına izin verilmeyecek.
  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilenler, bu düzenlemeden yararlanamayacak.

  AVUKAT YASAĞINA İLİŞKİN MADDE

  Teklifin birinci maddesinde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın düzenlemeden yararlanmamasını öngören madde, Ak Parti'li milletvekillerinin verdiği önergeyle teklif metninden çıkartıldı.

  Önergenin gerekçesinde, "Meşru amaca yönelik kullanılan yöntem ile ulaşılması istenen amaç arasındaki makul orantısallık bağının gerekliliği ve hakkın özünü kullanılamaz hale getiren normatif düzenlemelerin özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, BM mevzuatına ve hukukun genel ilkelerine uygunluğunun sağlanmasını teminen, teklifin birinci maddesinin kapsamlı biçimde değerlendirmek üzere metinden çıkarılmasının uygun olacağı öngörülmüştür" denildi.

  Kanundan çıkartılan maddede, hükümlünün, görüştüğü kişiler aracığıyla bir suç örgütünün faaliyetlerine yön verdiği konusunda somut olguların tespiti halinde, Cumhuriyet başsavcılığının istemi ve infaz hakiminin kararıyla, avukat ve diğer kişilerle görüşmesi 6 aya kadar sınırlandırılması öngörülüyordu.

  DAHA KAPSAMLI DEĞERLENDİRİLECEK

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, milletvekillerinin maddeler üzerindeki sorularını yanıtladı. Ergin, "terör örgütü elebaşı Öcalan'ın, avukatlarıyla görüşmesine sınırlama getiren" maddenin, daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmek üzere çekildiğini söyledi.
  Bakan Ergin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının önerge verilmesinde etkisi olduğunu düşünmediğini ifade etti.

  Kadın tutukluların sevki sırasında askerlerin muayeneye katıldıklarının ifade edildiğini anımsatan Ergin, "Bizim 'üçlü protokol' dediğimiz, Sağlık, İçişleri ve Adalet bakanlıklarıyla imzalanan protokol ile konuya ilişkin yakın tarihte değişiklik yaptık. Bu protokol, güvenlik görevlilerinin, muayenelerde bulunamayacağına dair hüküm içeriyor. Bir tek istisnası var; doktor güvenlik endişesi yaşaması halinde ve talep etmesi durumunda güvenlik görevlisi içeride olabilir" diye konuştu.

  Pozantı'daki cezaevinden Sincan'da bulunan cezaevine nakledilen çocuklara ilişkin bir soruyu yanıtlarken Ergin, "Çocukların, söz konusu olayların yaşandığı o cezaevinin tabelasının altında girip çıkmalarını istemedik. Bunun çocukların ruh sağlıkları ve gelecekleri için sakıncalı olduğunu düşündük" dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim