ABD'de Dr. Linsay Gray ve ekibi, Harvard Üniversitesi'nde eğitim almış yaklaşık 20 bin erkeğin 1916-1950'deki tıbbi kayıtlarını inceledi.

Gray, yetişkinliğe ilk adım atıldığı dönemde obezitenin, daha sonra kansere etkisinin ilk kez bu kadar dikkatle incelendiğini belirterek, ''gençken sağlıklı kilonun korunmasının kansere yakalanma riskini büyük ölçüde azaltabileceğini'' vurguladı.

18 yaşında vücut kitle indeksi yüksek olan öğrencilerin daha sonra kanserden ölme riskinin sağlıklı olanlardan yüzde 35 fazla olduğunu ortaya koyan araştırmada, sigara içip içmemelerinden ve spor yapıp yapmamalarından bağımsız olarak, aşırı kilolu ve obez gençlerin akciğer, deri, gırtlak, böbrek, mesane, prostat ve testis kanserine yakalanma riskinin yüksek olabileceğine dikkat çekildi.

''Annals of Oncology'' dergisinde yayımlanan araştırmada, erişkinliğin ilk dönemi ve orta yaş arasında kilo vermenin riski etkilemediği de vurgulandı.

Araştırmada sadece erkeklerin verileri incelenmiş olsa da Gray, kadınlarda da aynı bulgulara rastlanmasının beklenebileceğini belirtti. Gray, erken yaşta obezitenin daha sonra kanser riskini nasıl artırdığının henüz açıklığa kavuşmadığını ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ancak bu sonuçların önlemlerin alınması konusuna ışık tutabileceğini ifade etti.