• BIST 109.015
 • Altın 154,118
 • Dolar 3,8310
 • Euro 4,5185

  Obama'dan Mehmetçik'e evet

  03.12.2009 09:19
  Dışişleri'nden Afganistan açıklaması
  Obamadan Mehmetçike evet
  Obama'dan Mehmetçik'e evet Obama'dan Mehmetçik'e evet Obama'dan Mehmetçik'e evet

  Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama"nın Afganistan"da 30.000 ilave asker konuşlandırma kararını ve Afganistan'la yürütülen ilşkileri değerlendiren bir açıklama yaptı.

  İşte Dışişleri bakanlığı'nın açıklaması:

  "ABD Başkanı Barack Obama"nın Afganistan"da 30.000 ilave asker konuşlandırma, daha etkili sivil nitelikli stratejiler uygulama ve Pakistan"la etkin ortaklık içinde hareket etme kararının, Afganistan ve bölgesinde kalıcı barış ve istikrarı sağlamaya yönelik çabalar bakımından hayırlı olmasını diliyoruz.

  Uzun ve zorlu bir seçim sürecini geride bırakan Afganistan"ın, karşı karşıya bulunduğu sorunlara, yerel liderlik ve sahiplenmeyi arttırmak suretiyle, milli birlik ve bütünlük içinde kalıcı çözümler geliştirmesi arzumuzdur. Afganistan"ın geleceği Afganların öncülüğünde ve sahipliğinde belirlenecektir.

  Bu süreçte Afgan Cumhurbaşkanı ve Hükümetinin kararlı gayretleri kadar, uluslararası toplumun da desteğini arttırarak sürdürmesi önem taşımaktadır. Bu meyanda, dost ve müttefik ABD"nin uluslararası toplumun katkılarını artırma çabası da esasen bizim savunduğumuz yaklaşımla uyum halindedir. Uluslararası toplumun bu çağrıya kulak vermesi ve katkılarını artırması bizim de temennimizdir.

  Ulu Önder Atatürk zamanından bu yana sağlam ilişkilerimiz bulunan ve halen Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sürdürülebilir kalkınma yardımını yapmakta olduğumuz Afganistan"a yönelik taahhüdümüz uzun vadelidir. Bu çerçevede biz de katkılarımızı artırarak sürdürmekteyiz.

  Güvenlik ve istikrara yönelik askeri nitelikli katkılarımız 2001 yılından bu yana kesintisiz sürmektedir. 31 Ekim 2009 tarihinde ikinci defa üstlendiğimiz Kabil Bölge Komutanlığı görevi, bu alandaki gayretlerimizin en yeni ve somut göstergelerindendir. Bu çerçevede konuşlu kuvvet miktarımız iki misline çıkarılmıştır. Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi alanındaki çabalarımızı artırma gayesiyle yeniden değerlendirme altına almış bulunuyoruz.

  Afganistan"daki sorunların salt askeri yöntemlerle çözülemeyeceği, üzerinde hassasiyetle durduğumuz ve vurgulaya geldiğimiz bir husus olup bugün uluslararası toplumun bütün üyeleri tarafından da kabul edilmektedir. Afganistan"da beşeri ve kurumsal kapasitenin ve sosyo-ekonomik kalkınmanın geliştirilmesine yönelik gayretler kalıcı barış ve istikrar açısından elzemdir. Türkiye bu alandaki çabalarını da önemli ölçüde artırmaktadır.

  İnsani yardım ve sivil nitelikli diğer katkılarımız, Afganistan"ın zengin sosyal ve kültürel dokusunu ayrım gözetmeden kucaklayacak nitelikte, ülkenin birçok vilayetinde sürdürülmektedir. Sağlık, eğitim ve beşeri ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi öncelik verdiğimiz başlıca alanlardır. Kasım 2006"dan bu yana yürüttüğü başarılı çalışmalarla Afganların ve uluslararası toplumun takdirini toplayan Vardak İl İmar Ekibimiz, gayretlerimizin daha geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemde, yeni bir İl İmar Ekibi kurarak faaliyetlerimizi daha da yaygınlaştırmayı kararlaştırmış bulunmaktayız.

  Çabalarımız diplomatik alanda da yoğunlaştırılmaktadır. Afganistan"ın uzun vadede uluslararası topluma bağımlılık duymadan kendine yeterli hale gelmesi, ancak sağlam temellere dayalı bir bölgesel diyalog ve işbirliği dokusunun oluşturulmasıyla mümkündür. Türkiye, Nisan 2007"de başlatılan, Cumhurbaşkanları düzeyindeki Türkiye, Afganistan ve Pakistan Üçlü Zirve süreciyle bu alanda da anlamlı ve sonuca yönelik gayret içindedir. Bugüne kadar, sonuncusu 1 Nisan 2009 tarihinde olmak üzere, üç defa gerçekleştirilen Üçlü Zirve sürecini, en kısa sürede yapılacak yeni bir Zirveyle devam ettireceğiz.

  Öte yandan, ülkemizin evsahipliğinde Afganistan, komşuları ve bazı gözlemcilerin iştirakiyle gerçekleştirilecek Bölgesel Zirve"nin hazırlıkları başlatılmış bulunmaktadır. Nitekim, İSEDAK Ekonomi Zirvesi marjında, İstanbul"da 9 Kasım 2009 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde Afganistan, İSEDAK katılımcısı komşuları ve bazı gözlemcilerin katılımıyla gerçekleştirilen gayrıresmi istişare toplantısı, Bölgesel Sürecin geliştirilmesine yönelik hazırlıklar bakımından önemli bir aşama teşkil etmiştir. Keza evsahipliğimizde düzenlenecek Afganistan hakkında Bölgesel Ekonomik İşbirliği Dördüncü Konferansı (RECCA) Bölgesel Sürece önümüzdeki dönemde yapacağımız başlıca katkılardan bir diğerini teşkil edecektir. Bu suretle bölge ülkeleri arasında kurumsal temellere dayalı işbirliğinin gelişimine katkıda bulunmaktayız.

  Bu vesileyle, uluslararası toplumun Afganistan ve bölgesinde barış, istikrar ve işbirliğinin sağlam temellere dayalı olarak kalıcı şekilde tesis edilmesine yönelik sivil ve güvenlik gayretlerini, Afgan makamlarıyla ve BM"nin koordinasyonunda kendi arasında azami eşgüdüm içinde sürdürmesinin önemine olan inancımızı yineleriz." / Hürriyet

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim