Kripto para birimi alanı genişliyor ve dijital varlıklar, geleneksel varlıklara meşru bir alternatif olarak daha fazla benimseniyor. Hal böyle olunca eğitim kurumları kripto alanı ile daha fazla ilgilenmeye başladı. ABD'nin Ohio eyaletindeki Cincinnati Üniversitesi (UC) de bunlardan biri, üniversite müfredatının bir parçası olarak Bitcoin ve kripto dersini programına ekliyor.

Cincinnati yerel haber kuruluşu WLWT'nin geçtiğimiz gün bildirdiğine göre, Cincinnati Üniversitesi (UC), öğrencilere Bitcoin ( BTC ) ve yeni finansal teknolojiler gibi kripto para birimleri hakkında bilgi verecek iki yeni program başlatmayı planlıyor.

Rapora göre, programlar uzun zamandır destekçileri Dan Kautz ve Woodrow (Woody) Uible tarafından finanse ediliyor ve UC'nin Carl H. Lindner İşletme Fakültesi aracılığıyla sunulacak. Bağış aynı zamanda 2022 sonbaharında açılacak olan yeni Dijital Gelecek binasında bir kamu-özel laboratuvar alanının kurulmasını da kapsıyor.

Bu gelişme hakkında yorum yapan Dean Marianne Lewis, şu ifadelere yer verdi;

“Dan ve Woody sayesinde öğrencilerimiz, finansal teknolojinin bu yeni sınırında uygulamalı, deneyimsel eğitim alacaklar. Öğrencilerimiz, kripto para birimlerini nasıl yöneteceklerini ve bu tür dijital varlıkların ekonomimizi nasıl etkilediğini öğrenecek ve bu tür bir programla UC'yi bölgesel lider ve ulusal olarak en iyi üniversiteler arasında konumlandıracak.”

Piyasa, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için oluşturma, yenilik yapma, kazanma ve gelişme fırsatları sağladığından, özellikle marjinal topluluklar arasında kripto eğitimine ilgi son zamanlarda artıyor. 

Bu tür toplulukların bu fırsatlara erişmesine yardımcı olmak için rapçi Shawn Carter, diğer adıyla Jay-Z ve Twitter kurucu ortağı ve eski CEO'su Jack Dorsey, Mary Houses sakinlerine yönelik bir program olan Bitcoin Akademisi'ni finanse etmek için güçlerini birleştirdi.