Küresel olarak farklı yargı bölgeleri, kilit odak alanları arasında yasadışı işlemlerle mücadele ederek kripto para piyasasını düzenleme çabalarını artırıyor. Nitekim Finlandiya, yasadışı faaliyetlere karışan Bitcoin'i ele geçirdikten sonra harekete geçen en son ülkedir.

ePressi'nin 21 Temmuz'da bildirdiğine göre, ülkenin gümrük dairesi kısa süre önce narkotik ve doping maddelerinin ticaretini kolaylaştırmak için bir el koyma sonrasında 46.5 milyon € karşılığında 1.889,1 Bitcoin sattı.

Satışın, rekabetçi bir ihale sürecinin ardından gümrük yetkilileri tarafından sözleşmeli iki kripto komisyoncusu tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. Tüm kripto para birimlerinin ne zaman ele geçirildiği henüz belli değil.

Satılan Bitcoin'lerin yanı sıra, ajans hala geçerli bir el koyma kararını bekleyen 90 BTC'ye sahip. Soruşturmalarda ayrıca değeri henüz belirlenemeyen diğer tanımlanmamış kripto paralara da el konulması da söz konusu.

Ele geçirilen Bitcoin'in bir kısmı, yetkililerin yaklaşık 1,666 BTC'ye el koyduğu 2016 yılına kadar giden büyük baskınlara dayanıyor.

Gümrük departmanı başlangıçta Bitcoin satışını gerçekleştirmek için Finlandiya merkezli dijital varlık firmaları Coinmotion ve Tesseract'ı belirlemişti. Ajansa göre, iki kuruluşun kara para aklamayı önlemek ve alıcının geçmişini araştırmak için sağlam prosedürleri vardı.

Nisan ayında, Finlandiya'nın el konulan kripto para birimlerini satmayı ve gelirleri Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin kurbanlarını desteklemek için bağışlamayı  planladığı ortaya çıktı.

Finlandiya maliye bakanı Annika Saarikko, "Hükümet, Finlandiya Gümrüğü'nün el koyduğu Bitcoin'in satışından elde edilen gelir sayesinde Ukrayna'ya yardım etmek için on milyonlarca bağış yapacak" dedi.