• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Nüfus'ta izdiham

  17.03.2009 13:10
  Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 29 Mart seçimlerinde TC Kimlik Numarası'nın ibrazını zorunlu hale getiren kararının ardından tüm yurtta olduğu gibi Aydın’da da vatandaşlar, nüfus cüzdanlarını değiştirmek için nüfus idarelerine akın etti.
  Nüfusta izdiham
  Nüfus'ta izdiham Nüfus'ta izdiham Nüfus'ta izdiham

  YSK"nın 29 Mart günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçiminde seçmenlerin kimliğinin belirlenmesinde TC Kimlik Numarası taşıyan belgelerin ibrazını zorunlu hale getiren bir karar almasının ardından; vatandaşları oy kullanamama endişesi sardı. Kararın ardından nüfus cüzdanlarında kimlik numarası bulunmayan vatandaşlar nüfus müdürlüklerine akın ederken, sabah mesainin başlaması ile Aydın Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluştu. Zaman zaman izdihamın yaşandığı müdürlükte normal günlerde 100-150 civarında nüfus cüzdanı işlemi yapılırken, YSK"nın kararı sonrasında dünden bu yana günde 800'e yakın işlem yapıldığı belirtildi.
  Vatandaşları TC kimlik numarası konusunda uyaran DSP Parti Meclis Üyesi Önder Aksakal, vatandaşların demokratik haklarının zayi olmaması için oylarına sahip çıkmaları gerektiğini söyledi. Aksakal, "En önemli vatandaşlık görevlerinden birisi seçimlerde oy vermektir. Alınan karar gereği nüfus cüzdanı üzerinde TC kimlik numarası bulunmayan vatandaşlarımız, bu hüviyetlerini seçimlerde kullanamayacak. Ancak nüfus cüzdanı dışındaki resmi nitelikli hüviyetlerde vatandaşlık numarası var ise bu kimlikler kullanılabilecek. Oy verebilmek için TC kimlik numarası yazılı sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, resmi kurum kimlikleri gibi üzerinde soğuk mühür veya hologram bulunan bütün resmi kurumlardan verilmiş kimlikler seçimler için geçerli olacaktır" dedi.
  Öte yandan; Nüfus idaresinin tedbir alarak hafta sonu ve geceleri de mesai yapacağını, vatandaşların muhtardan evrak almadan 2 adet fotoğraf ve 3 TL ile nüfus cüzdanlarını değiştirebileceklerini kaydedildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim