• BIST 100.237
 • Altın 280,080
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129

  Nikaragua'da bankalara "genel grev" uyarısı

  23.05.2019 11:36
  Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da bankalara, siyasi mahkumların serbest bırakılması talebiyle bugün düzenlenmesi planlanan genel greve katılmaları halinde yaptırım uygulanacağı uyarısı yapıldı.
  Nikaragua'da bankalara
  Nikaragua'da bankalara Nikaragua'da bankalara Nikaragua'da bankalara

  Maliye Bakanı Ivan Acosta, Channel 6'ya yaptığı açıklamada, bankacılık sisteminin açık olma yükümlülüğüne işaret ederek hükümetin, genel greve katılmaları halinde bankalara yaptırım uygulayacağı uyarısında bulundu.

  Acosta, "Hiçbir banka normal saatlerde halka kapanamaz çünkü bu yasalarla düzenlenen bir kamu hizmetidir. Bu gruplar tarafından (greve ilişkin) yapılacak herhangi bir çağrı ya da verilecek iş bırakma kararı karşısında yaptırım uygulanacaktır." dedi.

  Ülkede muhalefet, dün Devlet Başkanı Daniel Ortega hükümetine karşı düzenlenen protestolarda tutuklananların serbest bırakılması konusunda hükümete baskı yapmak amacıyla 24 saatlik bir genel grev çağrısı yapmıştı.

  Ortega'nın temsilcileri ve muhaliflerin oluşturduğu Yurttaş İttifakı arasındaki görüşmeler 27 Şubat'ta başlamıştı.

  Muhalefet ile yeniden müzakerelere başlama konusunda anlaşan hükümet, 21 Mart'ta yaptığı açıklamada, gösterilerde tutuklanan muhalifleri serbest bırakacağını açıklamıştı.

  Hükümet ülkeye uluslararası yaptırımlar uygulanmasına yol açan siyasi krizi çözmeye yönelik müzakerelere yeniden başlama konusunda muhalefet koalisyonu Yurttaş İttifakı ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

  Hükümet, anlaşma kapsamında eylemlerde "kamu düzenini bozmakla" suçlanarak tutuklanan 640'a yakın muhalif protestocudan halen cezaevinde bulunanların tamamını 90 gün içinde serbest bırakmayı taahhüt etmişti.

  Ülkede geçen yıl düzenlenen gösterilerde tutuklanan onlarca kişinin 27 Şubat'ta serbest bırakıldığını açıklayan Ortega hükümeti, geçen ayın başında, aynı suçlamalarla cezaevinde tutulan 50 muhalif protestocunun ev hapsine alındığını duyurmuştu.

  Ortega hükümetine karşı düzenlenen protestolarda gözaltına alınan, aralarında üç insan hakları aktivistinin de olduğu 100 tutuklu daha bu hafta ev hapsine alınmıştı.

  NİKARAGUA'DA HÜKÜMET KARŞITI PROTESTOLAR

  Nikaragua'da sosyal güvenlik reformlarına karşı yapılan protestolar, geçen yıl nisanda büyük çaplı kitlesel eylemlere dönüşmüştü.

  Ağustos ortasına kadar süren protestolar sırasında Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) rakamlarına göre 317, Nikaragua İnsan Hakları Derneği rakamlarına göre 448 kişi hayatını kaybetmişti.

  Hükümet karşıtı protestoların geçen yıl eylül sonunda yeniden alevlenmesi nedeniyle çıkan çatışmada bir kişi yaşamını yitirmişti.

  Eylemler nedeniyle bugüne dek yaklaşık 640 kişinin tutuklandığı belirtilmişti.

  Protestocular, Devlet Başkanı Ortega ve Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) hükümetinin istifasını talep ediyordu.

  Uluslararası örgütler, ölümlerle sonuçlanan şiddet olaylarını soruşturmak üzere Nikaragua'ya davet edilmişti.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Parayı 10 kat ucuz göndermenin yoluParayı 10 kat ucuz göndermenin yoluBankaların para gönderme sistemleri olan EFT ve havale geleneksel yöntemler olan şube veya çağrı merkezlerinden yapıldığında internet ve mobil bankacılığa göre 10 kat daha pahalı hale geliyor. 4 büyük bankada şubelerden yapılan EFT ortalama 70-75 lirayken yine aynı bankalarda internet ve mobil bankacılık kullanımda ücret 6.5 ile 7 lira arasında. Kimi bankalarda 100 bazılarında ise 150 bin liranın üstü internet bankacılığında da fiyat 75 liraya çıkıyor. Bir kaç defa 99 bin liralık EFT yapmanın önünde engel yok. En büyük kamu bankasında da EFT 9 lira, 500 bin liranın üstü 75 lira. ATM'den EFT de internet ve mobilin 2,3 katı. EFT saati geçince yapılan işlemlerde 3 lira civarında ceza var. Havale tabii ki daha ucuz ama yöntemler arasındaki fiyat farkı aynı. Rahim Ak'ın yazısı
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim