• BIST 109.666
 • Altın 156,804
 • Dolar 3,8860
 • Euro 4,5765

  Nikahsız Yargıtay vizesi

  06.06.2009 10:59
  Yargıtay 7. Ceza Dairesi, imam nihaklı kadını darp eden kocasının beraat hükmünü bozdu. Kararda, nikahsız birliktelik yaşayan çiftin, yasalarda aileye tanınan haklardan yararlanması gerektiğine dikkat çekildi.
  Nikahsız Yargıtay vizesi
  Nikahsız Yargıtay vizesi Nikahsız Yargıtay vizesi Nikahsız Yargıtay vizesi

  Resmi nikah kıymadan, imam nikahıyla evlenip iki çocuk yapan kadına yargıtay sahip çıktı. Yargıtay 7. Ceza Dairesi, resmi nikahı olmayan kadının, resmi nikahlı kadınlara tanınan haklardan yararlanması gerektiğine karar verdi. S.Ç resmi nikahı olmayan kocası tarafından kendisi ve çocuklarının şiddet gördüğü iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Tufanbeyli Sulh Ceza Mahkemesi, şikayetçi kadının resmi nikahı olmadığı için ailenin korunması hakkında ki kanun'dan yararlanamayacağını ve bu nedenle eşinin beraat etmesi gerektiğine hükmetti.

  Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay, nikahsız eşine ve çocuklarına
  şiddet uygulayan kocanın beraat hükmünü bozarak, nihaksız birlikteliğin aile
  kavramı dışında tutulmasına karşı çıktı..

  Yargıtay 7. ceza dairesi, kararında şöyle denildi: "Hukuken evli görülmeselerde fiilen normal bir evliliğe dayalı ve bütün yönleriyle aileden ayırd edilemez şekilde, istikrarlı bir aile hayatı yaşadıklar görülmektedir. Bu durumda, taraflar arasında korunmaya değer bir aile hayatı olduğunda kuşku bulunmamaktadır."

  Yargıtay'ın bu kararına başsavcılığın itiraz ettiği öğrenildi. Karar, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun vereceği karar sonrası kesinleşecek.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim