The Wall Street Journal'ın yeni bir raporuna göre, yayın devi Netflix, bu yılki harcamalarını 300 milyon dolar azaltmayı hedefliyor. Bu maliyet azaltma kararının nedenlerinden biri, Netflix'in ABD ve diğer ülkelerdeki şifre paylaşımına karşı önlemleri ilk çeyrekten ikinci çeyreğe ertelemesi. Bu durum, gelirlerin yılın ikinci yarısına doğru beklenmesine sebep oldu.

Netflix, ay başında çalışanlarına maliyetleri dikkatlice yönetmeleri konusunda uyarıda bulundu, ancak işe alımların dondurulması veya ek işten çıkarmaların olmayacağını belirtti. Bu konuda bir Netflix sözcüsünün yorum yapmayı reddettiği de biliniyor.

Bu yıl 300 milyon dolar tasarruf yapmayı planlayan Netflix'in bu miktar, şirketin genel harcamalarının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor. Örneğin, Netflix'in geçen yılki işletme giderleri yaklaşık 26 milyar dolar civarındaydı.

ChatGPT uygulaması 34 ülkede daha kullanımda! Peki ya Türkiye? ChatGPT uygulaması 34 ülkede daha kullanımda! Peki ya Türkiye?

Yılın ilk çeyreğinde tahminleri aşan yayın devi, geçen ay beklentilerden daha düşük bir tahmin verdi. Netflix, 2023 yılında üreteceği serbest nakit akışı miktarı için tahminini önceki 3 milyar dolardan, en az 3.5 milyar dolara yükseltti.

Netflix, gelir elde etmek için yeni yollar bulmaya devam ediyor. Şirket, bu yılın başlarında Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya'da şifre paylaşımına karşı ciddi önlemler aldı. Bu ülkelerde, Netflix ödemeli kullanıcıların hesapları için birincil bir konum belirlemesini istiyor. Eğer evde yaşamadıkları bir kişi hesaplarını kullanırsa, Netflix onlara ek bir üye satın almalarını öneriyor. Netflix, hesap başına en fazla iki ek üye izin veriyor ve bu üyelikler ülkelere göre değişen bir ücret karşılığında sunuluyor.

Şirket, geçtiğimiz Kasım ayında "Reklamlı Temel" adlı yeni bir reklam destekli planı da devreye soktu. Bu paket, Netflix'in diğer paketlerine kıyasla daha ucuz bir alternatif olarak sunuluyor ve aylık ücreti 6.99 dolar. Bu planla Netflix, Disney+, Hulu, HBO Max, Paramount+ ve Peacock gibi diğer büyük yayın hizmetleriyle rekabet edebiliyor.