‘75 bin TL maaşlı’ yöneticisi olan lüks sitenin sakinleri: Zenginiz ama ‘keriz’ değiliz ‘75 bin TL maaşlı’ yöneticisi olan lüks sitenin sakinleri: Zenginiz ama ‘keriz’ değiliz
Yumurta, peynir, zeytin, ekmek, domates, salatalığın bir arada yenilerek doygunluk hissini artırıp güne başlatan günlük kalori alımının azaltılmasına destek olur. İçerdiği protein ve diyet lifleri sayesinde beslenme kalitesinin artmasına yardımcı olduğu, bir sonraki öğünler arasında insülin hassasiyetini geliştirerek diyabet riskini azaltabildiği, obeziteden koruduğu bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir.

Kahvaltıda yüksek yağ ve yüksek şeker tüketiminin ateroskleroz gelişimini hızlandırabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Vücudumuz uyanık olduğunda, güne başlarken karaciğerde glikojen depolamayı, kolesterol sentezlemeyi ve safra asitleri üretmeyi hızlandırmaktadır. Pankreas, insülin üretmeye, yağ depolamaya ve adinopektin üretmeye, kaslarda yağ asitleri sentezini arttırmaya yönelik çalışmaktadır. Kahvaltıda yüksek yağlı ve şekerli bir öğün içeriğini yemek ve bunu düzenli olarak yapmak damarlarda kolesterol birikmesini, karbonhidratların yağ deposu olarak organlarda depolanmasını kolaylaştırmaktadır.

2017 yılında yayınladığı raporu güncelleyen Amerikan Kalp Birliği Bilimsel Komitesi Raporu, özellikle kahvaltı öğünü üzerine mevcut bilimsel veriler doğrultusunda şu önemli sonuçlar üzerinde durulması gerektiği vurguluyor.

 

-Düzenli kahvaltı yapmamak, kardiyovasküler hastalık risk faktörleri olan LDL ve HDL kolesterol ve trigliseritlerde bozulmaya neden olur.

-Kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 20-30 artırır.

-Kan basıncı konrolünde sorun yaratabilir.

-Glikoz metabolizmasını bozarak HbA1C ve açlık kan şekerini yükselterek gün boyu hiperglisemide kalınmasına neden olabilir.

-Diyabet gelişimini yüzde 20 artırır.

-Kilo alımına neden olur.

Prof. Dr. Erkan TOPUZ