Bakan Nebati, pakette detaylarını açıklayacağı 4 temel unsur olduğunu belirtti.

Bunlar:

Bakan Nebati’nin açıklamasından satır başları şöyle:

"Hazine Destekli Kefalet Sistemini hem bireysel hem de ticari ihtiyaçlar noktasında önemli bir enstrüman olarak kullandık, kullanıyoruz.

Bugüne kadar 876 milyar TL’lik hacmin 701 milyar TL’sini kullandırdık.

Selektif kredi ile uyumlu olacak şekilde firmalarımızın kullanımına amaçladığımız 250 milyar TL ile KOBİ başta olmak üzere firmalarımıza finansman desteği sağlayacağız.

14 farklı paketten oluşan KGF, 5 ayrı gruba ayrılarak sınıflandırıldı. Kredibilitesi çok yüksek olan 1. grup firmalar ile kredibilitesi çok düşük olan 5. gruba kesinlikle kredi kullandırımı yapmayacağız.

Kredilerin %60'ını 3. grup, %30'unu 2. grup ve %10'unu da 4. grupta yer alan şirketlere kullandıracağız. 25 milyar TL kefalet limitine haiz EYT Destek Paketi ile işverenlerimizin EYT sürecinde kıdem tazminatı yükünü hafifletmeyi amaçlıyoruz."

Enflasyona dair değerlendirme yapan Bakan Nebati şu ifadeleri kullandı:

“Kasım’da boynunu, Aralık ayında da belini kırdık. Şimdi devamı gelecek. Bundan sonra enflasyonla mücadelede en rahat alandayız. Enflasyon hariç makroekonomik verilerimiz müthiş geliyor. Ayın 16'sında bütçe ve diğer değerlendirmeleri yapacağız. Parmak ısırtacağız.”

Kaynak: İnvesting / Deniz Engin