Her ay işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na yatırılan primler, emeklilik için biriktirilen gün sayısını belirliyor. Toplam 3600 günü aşan bir sürede, çalışanlar e-Devlet üzerinden ne kadar emekli maaşı alabileceklerini görebiliyor. 

Hürriyet'in haberine göre, emekli maaşı hesaplama sistemi bir ayı aşkın süre kapalı tutuldu ve yeni zam oranları eklenerek sistem tekrar aktif hale getirildi.

Bakan Kacır yatırımcılara seslendi: Türkiye, yatırımcılar için karlı ve güvenilir bir adrestir Bakan Kacır yatırımcılara seslendi: Türkiye, yatırımcılar için karlı ve güvenilir bir adrestir

Peki ne kadar emekli maaşı alacağınızı nasıl öğrenebilirsiniz?

Emekli maaşını öğrenmek isteyenler, e-Devlet'e giriş yaparak "Ne kadar emekli maaşı alırım" ifadesini arama kısmına yazmalı. SGK'lılar için "4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama" sekmesine tıklayarak, ardından gelen penceredeki bilgilendirme yazısındaki tiki işaretleyip "Devam Et" butonuna tıklamalıdır.

Bağ-Kurlular için ise arama kısmına "4B Emekli Aylığı Hesaplama" ifadesini yazmak ve gerekli detayları işaretlemek gereklidir. Bağ-Kurlular, 5400 günü doldurduktan sonra olası emekli aylıklarını görebilmektedir.

Yeni pencerede, çalışılan sektör ve bakmakla yükümlü olunan kişi gibi seçenekleri işaretleyerek "Hesapla" butonuna tıklanmalı. Son pencerede ise olası emekli maaşı, ek ödeme tutarı, aylık ve yıllık ortalama kazançlar, dönemlere göre aylık bağlanma oranları ve prim gün sayıları detaylı bir şekilde görüntülenir.