• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Nazilli'den Dünya mutfağına

  24.07.2009 17:04
  Nazilli İlçesi’nde patlıcan oymacılığı ayrı bir sektör haline geldi. Patlıcan oymacılığı ekonomik krizde bir çok vatandaşa çare oldu.
  Nazilliden Dünya mutfağına
  Nazilli'den Dünya mutfağına Nazilli'den Dünya mutfağına Nazilli'den Dünya mutfağına

  Nazilli"nin Yıldıztepe Mahallesinde işlenen kurutulmuş Patlıcan, dünya mutfağına hitap etmeye devam ediyor. Bölgenin en büyük gelir kaynaklarından olan kurutulmuş patlıcan, Türkiye"de sadece Nazilli Yıldıztepe Mahallesi ve Gaziantep"te kurutulabiliyor. Kaymakam Caner Yıldız “Nazilli uzun yaşam merkezi olmasının yanı sıra patlıcan vadisi olarak da tarihte yerini alacak” dedi.
  1966 yılında kabak, biber ve patlıcan kurutma olayını ilk keşfeden Deveci Abdullah lakaplı Abdullah Kandak (84), o tarihlerde yaz yalarında evinde kuruttuğu bu sebze çeşitlerini kış aylarında ufak çapta pazarlamaya başlamış. Ardından giderek artan talep karşısında yavaş yavaş mahalle sakinleri de kurutma işlemini yapmaya başlamış. Giderek artan taleplerle birlikte de Yıldıztepe Mahallesinin birçok evinde kurutma işlemi aile mesleği haline gelmiş. Yazın sadece Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan bu kurutma işlemi bütün bir yılın bereketli geçmesine neden oluyor. Şu anda Abdullah Kandak"ın yeğeni Mustafa Karaefe (55) oğlu Abdullah Karaefe (30) ve çocukları dört kuşaktır bu patlıcan kurutma işlemini yapıyor.
  KAYMAKM BÖLGENİN İNCEENMESİNİ İSTEDİ
  Nazilli Kaymakamı Caner Yıldız, patlıcan kurutma işlemlerini yıllardır takip ettiğini ve Nazilli"nin tanıtımı ve gelir getirici istihdamı açısından çok önemli bulduğunu ifade ederek “Burada hakikaten ilginç bir olaya şahit olduk. Uzun yaşamın sırrını araştırırken bu mahallede 3 km eninde 5 km boyunda baklava dilimleri şeklinde bir adacıkta kurutmacılık yapıldığını gördük. Türkiye"nin çeşitli yerlerinden gelen patlıcan, aile işletmeciliği şeklinde burada oyularak kurutuluyor. Bilim çevrelerine buradan çağrıda bulunuyoruz; bu patlıcanlar 100 metre aşağı ya da yukarı alındığında aynı sonucu vermiyorlar. Sadece bu koridorda aynı sonucu veriyorlar. Buradaki kurutma bu koridorun dışında olmuyor. Nazilli sır içerisinde sır olan bir yer. Türkiye"nin hiçbir yerinde görmediğim bir özellik. Bunun araştırılmasını da sağlayacağız” dedi.
  Bu gün yaptığımız incelemelerde patlıcan ve diğer sebzelerin nasıl kurutulduğunu ve yerin önemini gördüğünü ifade eden Kaymakam Yıldız, “Türkiye"de kurutma işlemi yapılan bu mahalle Gaziantep"ten sonra ikinci yer. Olayın ilginç yönü ise rakım olarak sadece 75-150 metre arasında gerçekleştirilmesi. Başka yerlerde bu kurutma işleminden verim alınamıyor. Toplam 15 kilometrekare bir alan içerisinde bu işlem gerçekleşiyor. Yaklaşık 15 bin nüfuslu Yıldıztepe mahallesinde ortalama 5 bin kişilik bir aile gurubu bu işten ekmek yiyor. Her aile evlerinin önünde oyduğu patlıcan, biber ve kabakları teraslarında, bahçelerinde kurutuyor. Daha sonra değişik işlemlerden geçirerek bünyesinde bulunan nikotin zehrinden arındırıyor. Son olarak da ihracat ayağı geliyor. Büyük şehirler başta olmak üzere yurt dışında onlarca ülkeye ihracatının gerçekleştiğini öğrendim. Bu Nazilli için çok önemli bir olay. Burası Amerika"daki teknolojinin merkezi olan Silikon Vadisi gibi bir yer olmuş. Onların Silikon Vadisi varsa bizim de Patlıcan Vadimiz var. Uzun yaşamın merkezi olan Nazilli bundan sonra Patlıcan Vadisi olarak anılacak” dedi.
  “KREDİ DESTEĞİ VERECEĞİZ”
  Kaymakam Caner Yıldız, üretim ve ihracat ayağı için kredi desteği vereceğini ifade ederek “Nazilli için büyük bir şans olan bu olayın daha da büyümesi ve üretimin artması için bu ailelere şirketler kurmalarını önerdim. Bu şekilde şirketleşen aileler daha fazla üretim yaparak istihdamı artırabilirler. Bu Nazilli için büyük bir kazanç” dedi.
  Oydukları Patlıcan ve diğer sebzelerin ihracatını gerçekleştiren Gedikoğulları Yerli ürünler Ticareti Genel Müdürü Enver Gedik, “Ürünler tamamen doğal bir ortamda kurutuluyor. Hem yurt içi, hem de yurt dışına gidiyor. Oymacılar evlerinin önünde dökme şeklinde oymaya başlıyor. Bir ipte 50 dizi yapıyorlar, kurutuyorlar. Önce biraz suda bekletiliyor. Hem tozu gitsin, hem de nikotin azalsın diye. Sonra seriliyor ve en sonunda da bir iki gün içinde kurumuş oluyor. Yurt dışına Türk"lerin yoğun olduğu Almanya, Hollanda gibi ülkelere gidiyor. Sadece bu mahallede kurutma yapılıyor. Türkiye"de Gaziantep"le birlikte Nazilli bu konuda çalışma yapıyor” dedi.

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim